"Już w ubiegłym roku wskazywaliśmy na trudną sytuację, gdzie połowa klubów w najwyższych ligach przynosi straty. Po pierwszej analizie danych finansowych z 2009 roku sytuacja nie wydaje się lepsza. Przeciwnie, straty rosną" - podkreślił Platini.

"Niezbędna jest energiczna interwencja. Chodzi o kluby w każdej z 53 federacji narodowych" - dodał.

Odnosząc się do nowych przepisów, wprowadzonych przez UEFA wiosną i dotyczących równowagi między dochodami a wydatkami, Platini zaznaczył, że kontrola klubów na szerszą skalę zacznie się w przyszłym roku pod nadzorem komisji finansowej, którą kieruje Jean-Luc Dehaene.

"Jest ważne, aby kluby zaczęły kontrolować swoje wydatki, jeśli nie chcą znaleźć się w poważnych kłopotach w najbliższych latach. Bardziej restrykcyjne kontrole komisji już się rozpoczęły. Wystarczy przypomnieć sobie wykluczenie Majorki z Ligi Europejskiej za nieprzestrzeganie kryteriów finansowych przewidzianych w systemie licencyjnym" - dodał Platini.

Piłkarze Realu Mallorca zostali wykluczeni z Ligi Europejskiej w sezonie 2010/2011, ponieważ klub generował ponad 60 mln euro strat.