statystyki

Nawet 100 tys. zł za śmierć członka rodziny w wypadku

autor: Mariusz Gawrychowski04.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 04.08.2010, 14:32

Od dwóch lat Polacy mogą ubiegać się o zadośćuczynienie od towarzystw ubezpieczeniowych w przypadku śmierci członka rodziny. Jednak nadal niewielu z nich korzysta z tej możliwości.

Reklama


Reklama


W sierpniu 2008 r. weszła w życie nowela kodeksu cywilnego, która wprowadziła możliwość wypłaty z polisy OC zadośćuczynienia za krzywdę z powodu śmierci osoby najbliższej. Chodzi o odszkodowanie za straty emocjonalne po śmieci członka rodziny.

– Dochodzenie takiego roszczenia następuje na wniosek poszkodowanego, a nie z urzędu. To powoduje, że jest to instrument nadal rzadko wykorzystywany przez osoby poszkodowane – mówi Joanna Smereczyńska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań.

Dodaje, że może ono być wykorzystane wszędzie tam, gdzie doszło do śmierci, a sprawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Głównie dotyczy to wypadków drogowych, ale w grę mogą wchodzić np. błędy lekarskie, jeśli zostanie udowodniona wina sprawcy.

Na samych drogach rocznie ginie blisko 5 tys. osób, co powoduje, że co roku powinno dochodzić do kilkunastu tysięcy spraw (każdy członek rodziny może wystąpić o rekompensatę) o wypłatę zadośćuczynienia. Tymczasem Europejskie Centrum Odszkodowań, które jest jednym z liderów na polskim rynku odszkodowań, w ciągu dwóch lat zgromadziło nieco ponad 1 tys. spraw.

– Prawo nie nakłada na nikogo obowiązku poinformowania rodziny zmarłego o możliwości ubiegania się o zadośćuczynienie – mówi Joanna Smereczyńska-Smulczyk.

Korzystają z tego towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują minimalne stawki zadośćuczynienia. Z praktyki ECO wynika, że jest to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Dopiero walka w sądzie pozwala na wywalczenie większej kwoty. Mogą one sięgnąć w przypadku członków bliskiej rodziny nawet 100 tys. zł.

Jednak to i tak znacznie mniej niż to, o co występują poszkodowani. Ich roszczenia potrafią wynosić nawet kilka milionów złotych. Mimo że zadośćuczynienie, które jest obecnie orzekane przez sądy, jest znacząco niższe, to i tak sytuacja jest lepsza niż w drugiej połowie 2008 r., kiedy nowe przepisy wchodziły w życie. Zauważalna jest tendencja sądów do orzekania coraz wyższych kwot dla pokrzywdzonych.

W opinii analityków wzrost popularności instytucji zadośćuczynienia oraz wysokości zasądzonych kwot może za jakiś czas doprowadzić do podwyżek cen komunikacyjnych polis OC.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • znawca(2010-08-04 09:29) Odpowiedz 00

  100 tyś. to jakiś rekord, w praktyce sądy zasądzają dużo niższe kwoty.

 • magister(2010-08-04 09:56) Odpowiedz 00

  Na wysokość zadośćuczynienia pieniężnego należnego pokrzywdzonemu, oprócz stopnia doznanej przez niego krzywdy ma także wpływ sytuacja finansowa zobowiązanego, jak również sytuacja finansowa samego pokrzywdzonego. Zakładając, że stopień doznanych cierpień moralnych jest dość wysoki oraz uprawniony osiąga przeciętne dochody - sąd w życiu nie zasądzi 100 tys. złotych, jeśli zobowiązany jest bezrobotnym.

 • Irena Anna(2010-08-04 17:52) Odpowiedz 00

  Do: nr 2.Wyrażnie napisano że chodzi tu o straty moralne. Moim zdaniem sytuacja finansoiwa nie ma tu żadnego znaczenia. Odnoszę wrażenie że wypowiedż nr 2 należy do jakiegoś przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej.

 • angel(2011-03-27 21:30) Odpowiedz 00

  http://dziennikubezpieczeniowy.pl/pub/091001_promotor_kancelarie.pdf
  Zał. 1 str.66

  "Wartość średniej szkody wynosi 4845zł,
  przy skorzystaniu z jakiejkolwiek pomocy prawnej kwota ta wynosi 13660zł (średnia wszystkich kancelarii),
  w przypadku EUCO kwota ta rośnie aż do 15800zł."

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama