"Priorytetem Ministerstwa Skarbu Państwa jest prywatyzacja Międzynarodowych Targów Poznańskich. Resort obecnie analizuje wnioski ze strony miasta Poznania i samorządu województwa wielkopolskiego w sprawie komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (przekazanie na rzecz samorządu). Jednocześnie prowadzimy proces prywatyzacji spółki, który musi być zaakceptowany przez drugiego akcjonariusza" - zaznaczył wiceszef resortu skarbu.

Leszkiewicz podtrzymał, że MSP zaprosi inwestorów do negocjacji w sprawie prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich na przełomie 2010 i 2011 roku. "Mamy świadomość tego, że ten proces musi odbywać się z akceptacją drugiego akcjonariusza, czyli miasta Poznania. Bez jego zgody nie możemy przekazać udziałów Targów komuś innemu" - dodał.

Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą

Międzynarodowe Targi Poznańskie to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Od 1954 r. funkcjonowały jako wyodrębniona jednostka organizacyjna. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z o.o. z udziałem Skarbu Państwa. Zawarto wówczas porozumienia m.in. pomiędzy Skarbem Państwa a miastem Poznań. SP stał się właścicielem 60 proc. udziałów w spółce, a miasto 40 proc. Na zmiany właścicielskie Targów muszą wyrazić zgodę obie strony.

W 2009 roku w niemal 80 wydarzeniach targowych organizowanych na terenie poznańskich targów brało udział 10 tys. wystawców - w tym 2,3 tys. firm zagranicznych z 70 krajów świata. Imprezy odwiedziło ponad 310 tys. zwiedzających.

Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - mają 16 klimatyzowanych pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni (ponad 110 tys. m kw. w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m kw. terenu otwartego) oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych.