W fabryce powstają trzy modele Fiata - 500, panda i abarth 500, a także ford ka, na zlecenie koncernu Forda. Na początku roku w Tychach powstawał jeszcze fiat 600 (dawne seicento).

"97,5 proc. produkcji samochodów fiat i abarth trafiło na eksport, przede wszystkim do Włoch i na inne rynki europejskie, m.in. do Francji, Anglii, Niemiec, Holandii i Hiszpanii, ale także np. do Japonii" - powiedział w piątek rzecznik Fiat Auto Poland (FAP) Bogusław Cieślar.

Według danych FAP, od początku stycznia do końca czerwca z linii produkcyjnych tyskiego zakładu zjechały łącznie 322 463 samochody, czyli o 23 487 więcej (7,9 proc.) niż w tym samym czasie zeszłego roku.

Nadal największym powodzeniem cieszy się model panda

Nadal największym powodzeniem cieszy się model panda, który ma być wytwarzany w Tychach także w kolejnych latach, niezależnie od nowej pandy, która będzie produkowana we Włoszech. W pierwszym półroczu w Tychach powstało 143 375 sztuk pandy, 102 238 egzemplarzy fiata 500, 9152 fiatów 600 oraz 3691 abartha 500. Fordów ka wyprodukowano 65 007 sztuk.

Przedstawiciele Fiata podkreślają, że choć panda jest już na rynku od ponad sześciu lat, wciąż osiąga dobre wyniki w rozmaitych rankingach. Niedawno niemiecki ADAC (największy i najbardziej znany niemiecki automobilklub i pomoc drogowa) opublikował wyniki jakości i niezawodności samochodów na rynku niemieckim za ubiegły rok. W klasie samochodów małych panda nadal jest liderem.

Ranking ADAC powstaje na podstawie zgłoszeń kierowanych przez właścicieli aut, które uległy awarii na trasie - uwzględniono w nim ponad 2 mln przypadków z ubiegłego roku. Są to samochody w wieku od jednego do sześciu lat, które były produkowane w gruntownie niezmienionej formie przez co najmniej trzy lata, a liczba rejestracji to przynajmniej 10 tys. egzemplarzy rocznie. Ranking awaryjności ADAC to na rynku niemieckim najważniejsze opracowanie dotyczące niezawodności pojazdów używanych.

Fiat Auto Poland jest również zadowolony z wyników sprzedaży Fiata w Polsce. W pierwszym półroczu firma sprzedała 14 126 samochodów osobowych, osiągając 9 proc. udziału w rynku. Najlepiej sprzedające się samochody marki Fiat to panda, grande punto, bravo i punto evo. Swój udział w polskim rynku aut dostawczych Fiat szacuje na 22 proc. Liderem tego segmentu jest model ducato.