Z informacji GPW wynika, że wartość spółek notowanych na głównym rynku warszawskiej GPW jest o ponad połowę większa niż na giełdzie wiedeńskiej i ponad dwukrotnie większa niż w Atenach.

"Przewaga wartości kapitalizacji grupy CEE SEG (skupiającej giełdy w Wiedniu, Pradze, Lublanie i Budapeszcie) nad GPW spadła o ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich dwóch miesięcy" - czytamy w komunikacie.

"Dane Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych pokazują rosnącą przewagę GPW nad pozostałymi rynkami giełdowymi w Europie Środowo-Wschodniej i Południowej. Wartość spółek krajowych notowanych na warszawskiej giełdzie jest o 55 proc. wyższa niż na giełdzie wiedeńskiej oraz ponad dwukrotnie wyższa niż w Atenach" - dodano.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy - jak podkreśla GPW - przewaga kapitalizacji grupy CEE SEG, skupiającej giełdy w Wiedniu, Pradze, Lublanie i Budapeszcie, zmalała o 36 proc. z 31 mld euro w kwietniu do 19 mld euro na koniec czerwca br.

W pierwszej połowie tego roku wartość handlu akcjami na GPW była o 28 proc. wyższa niż w Atenach i o 37 proc. wyższa niż na giełdzie wiedeńskiej. "Przewaga wartości obrotów na GPW nad tymi rynkami utrzymuje się od marca bieżącego roku" - napisano w komunikacie.