W tym celu przedstawiciel MSP będzie wnioskował o 30-dniową przerwę w walnym zgromadzeniu PKO BP, które miało decydować o wypłacie dywidendy z zysku PKO BP za 2009 rok - dodał minister.

"Na najbliższym walnym zgromadzeniu PKO BP przedstawiciel Skarbu Państwa będzie wnioskował o ogłoszenie 30-dniowej przerwy w punkcie dotyczącym wypłaty dywidendy. Ta przerwa jest nam potrzebna, żeby w tym czasie zorientować się, czy PKO BP będzie miał szansę kupić akcje BZ WBK od AIB. (...) Powiedzieliśmy AIB, że dla nas nie jest obojętne, kto i na jakich zasadach będzie mógł kupić BZ WBK" - powiedział Grad na konferencji prasowej.

Minister poinformował, że resort skarbu chciałby, aby PKO BP sfinansował zakup BZ WBK samodzielnie.

"Jeśli w ciągu 30 dni będziemy widzieć, że PKO BP ma poważne szanse na tę transakcję, to nie zawaham się podjąć takiej uchwały w sprawie dywidendy, by PKO BP mogło samodzielnie zrealizować tę transakcję. Będziemy mocno wspierać PKO BP w tym procesie" - podkreślił.

"Z naszych analiz wynika, że PKO BP może bez żadnego uszczerbku dla swoich współczynników uczynić to ze środków własnych" - dodał.