W sumie do tej pory szef MSWiA Jerzy Miller przyznał 195,6 mln zł na zasiłki i 67,6 mln zł na walkę z żywiołem - poinformowała w środę PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

W maju Miller poinformował, że wszystkie rodziny poszkodowane w powodzi dostaną do 6 tys. zł zasiłku, który nie będzie rozliczany. Beneficjentów tej pomocy wskazują wójtowie. O wysokości zasiłku decydują władze samorządowe. Poszczególne samorządy zbierają takie informacje z terenu, przekazują je wojewodom, a ci następnie zgłaszają to do MSWiA.

Na zasiłki do 6 tys. złotych dla osób poszkodowanych przez powódź poszczególne województwa do tej pory otrzymały: dolnośląskie - 3,1 mln zł, kujawsko-pomorskie - 2,9 mln zł, lubelskie - 12,4 mln zł, mazowieckie - 7 mln zł, łódzkie - 3 mln zł, podkarpackie - 15,3 mln zł, śląskie - 63,2 mln zł, świętokrzyskie - 40 mln zł, małopolskie - 30 mln zł, opolskie - 15 mln zł, lubuskie - 2,5 mln zł, wielkopolskie - 1,2 mln zł.

"Gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej cały czas wypłacają pieniądze poszkodowanym przez żywioł. Dzięki bezzwrotnej pomocy socjalnej powodzianie mogą kupić żywność, leki, opał, odzież, czy niezbędne przedmioty użytku domowego" - powiedziała Woźniak.

MSWiA zapewnia, że osoby, których domy ponownie - na początku czerwca - ucierpiały w powodzi, mogą zgłaszać się drugi raz po wypłatę zasiłków w kwocie do 6 tys. zł. Chodzi o te osoby, które po przejściu pierwszej fali powodziowej pod koniec maja i po ustąpieniu wody z zalanych terenów rozpoczęły sprzątanie oraz remont swoich domów i skorzystały już z zasiłku.

Dodatkowo jest możliwość otrzymania pomocy w wysokości do 20 tys. na remont domów. Pieniądze te są rozliczane na podstawie faktur i oświadczeń, ale bez opinii rzeczoznawcy. Taka opinia jest wymagana, gdy poszkodowani ubiegają się o wyższą pomoc na remont domu - w wysokości do 100 tys. zł.

Dzięki tym środkom gminy mogą sfinansować m.in. zakup paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych, czy wynajem autobusów do przewozu ewakuowanych osób.