Sprzeciw wobec głosowania nad wyborem prezesa NBP podczas rozpoczętego dziś posiedzenia Sejmu złożył tego dnia klub PiS. Jeśli sprzeciw ten zostanie odrzucony, Sejm jeszcze w czwartek będzie głosował nad kandydaturą Belki.

"Mimo tego, że pojawiają się głosy, że wszystkie ważne decyzje trzeba podejmować po wyborach (prezydenckich), ja mam zupełnie inne zdanie w tej kwestii. Konstytucja w sposób jednoznaczny nakłada na mnie obowiązek wykonania obowiązków głowy państwa ze względu na śmierć prezydenta" - mówił Komorowski na środowej konferencji w Sejmie.

"Wybory nie zwalniają od odpowiedzialności za państwo ani marszałka Sejmu (...) w momencie, kiedy wypełnia funkcję głowy państwa, ani sił politycznych, ani posłów i innych ważnych reprezentantów władzy państwowej" - przekonywał marszałek.

Dlatego, jak tłumaczył, zamierza zaproponować Konwentowi Seniorów wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego wyboru nowego szefa Narodowego Banku Polskiego. Stanie się to - dodał - po środowym posiedzeniu komisji finansów publicznych, która ma zaopiniować kandydaturę Belki.

Komorowski mówił, że chce, aby nowy prezes NBP został wybrany w czwartek. W związku z tym tego samego dnia o godz. 17 posłowie będą głosować nad sprzeciwem klubu PiS wobec wyboru szefa banku centralnego podczas aktualnego posiedzenia. Jeśli sprzeciw ten zostanie odrzucony, zaraz potem nastąpi debata i głosowanie nad kandydaturą Belki.

Przeciwny wyborowi nowego szefa NBP podczas tego posiedzenia Sejmu jest PSL

Przeciwny wyborowi nowego szefa NBP podczas tego posiedzenia Sejmu jest także PSL. Wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) mówił w środę, że to nie jest dobry moment na taką decyzję. Ocenił też, że Belka nie jest dobrym kandydatem "w dzisiejszych czasach" na to stanowisko.

Klub Lewicy, choć ma dobre zdanie o kandydaturze Belki, to decyzję w sprawie ewentualnej zgody na wybór prezesa NBP podejmie dopiero w czwartek. Poseł Marek Wikiński zapowiedział w środę, że podczas posiedzenia komisji finansów publicznych jego klub będzie głosował za pozytywnym zaopiniowaniem kandydatury Belki.

Komorowski na środowej konferencji prasowej w Sejmie zwrócił się "z apelem i prośbą" do sił politycznych, aby postarały się ograniczyć swoje myślenie w kategoriach czysto wyborczych, czy partyjnych. "Polski złoty proszę państwa legitymacji partyjnej nie nosi żadnej, to jest sprawa nas wszystkich, to jest kwestia także bezpieczeństwa, także polskiej złotówki, stabilności państwa polskiego" - przekonywał marszałek.

Przyznał, że zabiega o poparcie dla kandydatury Belki. "To kandydatura optymalna z punktu widzenia niezależności NBP" - ocenił. Komorowski podkreślił, że Belka nie jest związany ze środowiskiem politycznym, które obecnie sprawuje władzę. "Nie jest dla mnie zrozumiałe, dlaczego tak dobrej kandydatury nie wolno dziś głosować" - powiedział.

Pytany, czy jest spokojny o uzyskanie poparcia w Sejmie dla tej kandydatury, Komorowski powiedział: "Nie należy nigdy być spokojnym w takich sprawach, nie można dać uśpić czujności".

Jak poinformował, cały czas prowadzi rozmowy z klubami w tej sprawie; we wtorek rozmawiał z Grzegorzem Napieralskim (Lewica), Grzegorzem Schetyną (PO), Waldemarem Pawlakiem i Stanisławem Żelichowskim (PSL). Jak dodał, na środę ma zaplanowane rozmowy z Markiem Kuchcińskim (PiS).

Marszałek zapewnił, że jest gotowy na każdą rozmowę, która mogłaby ułatwić przyjęcie przez Sejm kandydatury Belki. Pytany, czy w czwartek spotka się z Belką i Napieralskim, Komorowski powiedział: "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Jestem otwarty na każde spotkanie".

Dziś sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Marka Belki na stanowisko prezesa NBP. 28 posłów było za przyjęciem wniosku ws. kandydatury Belki. 11 posłów było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Poprzedni szef NBP Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia.