Indywidualni inwestorzy mogą od wtorku do 28 kwietnia zapisywać się na minimalnie trzy, a maksymalnie 30 akcji PZU. Cena maksymalna za akcję to 312,50 zł.

Ponadto każda osoba uprawniona może zapisać się na maksymalnie 50 akcji PZU w terminie od wtorku do 26 kwietnia. Chodzi m.in. o osoby, które 1 marca br. były pracownikami spółek m.in. PZU SA, PZU Życie SA, PTE PZU SA, TFI PZU SA.

Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (deklaracje zainteresowania akcjami PZU) ma potrwać od wtorku do 29 kwietnia, a zapisy na akcje od 30 kwietnia do 5 maja.

Obecnie, w ramach oferty, Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty) oferuje akcje stanowiące 14,9 proc. kapitału zakładowego PZU, a Eureko walory stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo Skarb Państwa może zaoferować papiery reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU. W sumie oferta będzie obejmować do 29,9 proc. akcji (do 25 mln 819 tys. 337 akcji). Spółka ma zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych do 14 maja.

"Oferta PZU będzie największym debiutem roku wśród polskich spółek"

Główny ekonomista Domu Maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień ocenił, że oferta PZU będzie największym debiutem roku wśród polskich spółek, a prawdopodobnie także wśród europejskich firm. Podobnego zdania jest analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos. "Takiej oferty w Polsce, a pewnie też w Europie, dawno nie było" - powiedział.

Analitycy oceniają, że oferta PZU będzie wyjątkowa na skalę europejską, m.in. ze względu na branżę ubezpieczeniową, w której działa spółka, a także ze względu na jej dobre wyniki finansowe. Grupa PZU osiągnęła w 2009 r. rekordowy zysk netto w wysokości 3,76 mld zł, czyli o ponad 61 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Oferta publiczna PZU będzie wyjątkowa również ze względu na jej wielkość i płynność akcji. Chodzi też o wielkość oferty pod kątem kapitalizacji. PZU trafi do indeksu największych spółek WIG20, a także do zagranicznych indeksów. To na swój sposób wyróżnia tę ofertę" - dodał Wołos.