Stawka pożyczek na trzy miesiące, WIBOR 3M, od której wysokości uzależniona jest większość złotowych kredytów hipotecznych, wynosi obecnie 3,89 proc., a WIBOR 6M – 4,07 proc.

Tak tanio na rynku bankowym nie było nigdy. Jesienią 2008 roku, tuż po wybuchu kryzysu finansowego, stawka WIBOR 3M wynosiła 6,8 proc. W połowie ubiegłego roku spadła ona do 4,6 proc. Obecnie jest to o blisko 0,7 pkt proc. mniej.

Jednak na razie kredytobiorcy nie widzą jeszcze tego spadku w wysokości rat. Banki z dużym opóźnieniem reagują na zmiany tego wskaźnika, bo zmieniają uzależnione od niego oprocentowanie kredytów najczęściej raz na 3 miesiące. Ponieważ ostatnia fala spadku WIBOR-u rozpoczęła się w ostatnich dniach marca, więc większość kredytobiorców niższe raty zapłaci dopiero w lipcu. Są jednak wyjątki.

W mBanku i MultiBanku oprocentowanie może się zmienić już w maju, jeśli wartość wskaźnika na koniec miesiąca zmieni się o co najmniej 0,1 pkt proc.

Pekao przyjął inny system – zmienia oprocentowanie zawsze, gdy rynkowa stawka wzrośnie lub spadnie o 0,25 pkt proc. Teoretycznie, jeśli taka zmiana nastąpi w ciągu miesiąca, możliwa jest też szybka zmiana wysokości rat. Jednak tak duży miesięczny skok zdarza się rzadko.

– Dlatego w Pekao aktualna stawka WIBOR obowiązuje niezmiennie od sierpnia ubiegłego roku – mówi Sylwester Góreczny z Comperii.

Jednak, biorąc pod uwagę ostatni spadek WIBOR-u, Pekao zapewne zmieni oprocentowanie w maju. Raz na pół roku ulega zmianie oprocentowanie w bankach, które bazują na wskaźniku 6-miesięcznym. Tak jest w DnB Nord, ING BSK i BOŚ. W BGŻ oprocentowanie zmienia się co 6 miesięcy, jeśli kredyt oparty jest na 6-miesięcznym WIBOR-ze, lub raz na rok, gdy podstawą jest 12-miesięczny WIBOR (obecnie wynosi 4,29 proc.). Od tego ostatniego wskaźnika uzależnione jest również oprocentowanie kredytów hipotecznych w DomBanku.

– Klienci tego banku na obniżkę swoich rat kredytowych muszą czekać nawet rok – mówi Sylwester Góreczny.

Osoby zaciągające nowe kredyty nie muszą się jednak zastanawiać, jakie stawki obowiązują obecnie w danym banku. Zwykle bowiem instytucje te przy udzielaniu pożyczek stosują bieżącą stawkę rynkową.

3.89 proc. – aktualna stawka WIBOR 3M