Uzyskane środki mają posłużyć do sfinansowania rozwoju miasta.

Tym razem emisja papierów wartościowych miała charakter publiczny i była skierowana do inwestorów instytucjonalnych. Wśród nich znalazły się głównie fundusze emerytalne (66,7), towarzystwa ubezpieczeniowe (20 proc.), banki (6,7 proc.) oraz fundusze inwestycyjne (6,7 proc.). Obligacje otrzymały bardzo wysoki rating – AAA, czyli eksperci od rynków finansowych uznali je za wiarygodne.

– Cechy i struktura obligacji są zbieżne z papierami rządowymi oraz emitowanymi przez inne miasta europejskie – poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza.

Pieniądze uzyskane w tej emisji władze miasta chcą przeznaczyć na realizację tzw. wieloletniego programu inwestycyjnego dla stolicy. Obejmuje on lata 2009 – 2015 i zakłada wydanie setek milionów na rozwój miasta. Wczorajsza emisja była trzecim etapem ustanowionego w maju 2009 r. programu emisji obligacji o wartości 1,3 mld euro. Wiąże się on również z politycznym planem obecnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zamierza rządzić miastem przez dwie kadencje. Wśród najpilniejszych potrzeb jest m.in. budowa drugiej nitki metra.

zir