Jak dowiedziała się PAP w śląsko-dąbrowskiej Solidarności, nie odbędzie się również manifestacja górniczych central związkowych, zapowiadana wcześniej na dzień inauguracji kongresu, 14 kwietnia.

Organizatorzy kongresu - jak napisał w oświadczeniu jego pomysłodawca, Wojciech Kuśpik - zdecydowali o jego przeniesieniu na inny termin "wobec bezmiaru dramatu, zarówno w wymiarze ludzkim jak i Państwa Polskiego, a także z szacunku do czasu, w którym wszystkim Polakom będzie towarzyszyć żal po stracie tak wielu znakomitych rodaków - osób ważnych dla Rzeczpospolitej".

Kuśpik poinformował, że kongres odbędzie się "w terminie pozwalającym na ponowne przygotowanie wydarzenia o tak dużej skali". Nowa data ma być znana mniej więcej w ciągu dwóch tygodni. Wstępnie organizatorzy rozważają czerwiec tego roku.

W trzydniowym kongresie między 14 a 16 kwietnia mieli wziąć udział ekonomiści, politycy, ludzie biznesu, przedstawiciele świata finansów i naukowcy - w sumie ok. 3,5 tys. osób. Planowano kilkanaście sesji tematycznych, z czynnym udziałem ok. 600 prelegentów i panelistów.

Inauguracyjne wystąpienie miał wygłosić honorowy szef rady patronackiej kongresu, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Podczas inauguracyjnej sesji 14 kwietnia mieli także wystąpić unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, wicepremier Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Rostowski i b. prezes NBP Leszek Balcerowicz.