Właściciele kamienic, w których są mieszkania przeznaczone pod wynajem, będą mogli otrzymać premię kompensacyjną na ich remont i termomodernizację także wówczas, gdy dokonają inwestycji z własnych oszczędności. Nie będą musieli w tym celu brać kredytów bankowych.
Zmienią się zasady uzyskiwania premii kompensacyjnych na remonty starych kamienic z wynajmowanymi mieszkaniami. Ich właściciele, którzy będą chcieli dokonać ich remontu lub termomodernizacji, nie będą musieli zaciągać bankowych kredytów na te przedsięwzięcia. Koszty wykonanych prac będą mogli pokryć także z własnych oszczędności. Nie stracą przy tym szans na uzyskanie premii kompensacyjnej. Takie zmiany przewiduje przyjęta przez Senat nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która trafiła do podpisu prezydenta.

Wniosek do BGK

O wypłatę premii kompensacyjnej będzie mogła wystąpić osoba, która jest właścicielem budynku mieszkalnego z co najmniej jednym lokalem kwaterunkowym, albo właścicielem części takiego budynku. Dodatkowo osoba ta musiała być właścicielem tego budynku w dniu 25 kwietnia 2005 r. albo też nabyła ten budynek w drodze spadkobrania. W przypadku współwłasności nieruchomości inwestorem mogą być wyłącznie wszyscy współwłaściciele.
Inwestor, który chce uzyskać premię kompensacyjną bez zaciągania kredytu, powinien złożyć swój wniosek bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego. To bowiem ten bank uprawniony jest do wypłaty pieniędzy ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
Wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej najczęściej składa się wraz z wnioskiem o przyznanie premii remontowej. Wniosek taki powinien zawierać:
dane identyfikacyjne budynku mieszkalnego,
● imię, nazwisko, PESEL inwestora i adres do korespondencji, a w przypadku cudzoziemca nazwę i numer dokumentu tożsamości,
● informacje o lokalach kwaterunkowych, ich powierzchni użytkowej i okresach, w jakich ich wynajem podlegał ograniczeniom czynszowym.
W celu potwierdzenia przekazanych do banku danych właściciel nieruchomości powinien dołączyć do wniosku uwierzytelnione kopie dokumentów.

Wysokość wsparcia

Właściciel budynku będzie mógł liczyć na premię kompensacyjną w wysokości 2 proc. wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały ograniczenia dotyczące wysokości czynszu za najem. Chodzi tutaj o ograniczenia ustawowe do 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku lub o ustawowe ograniczenia w zakresie możliwości podwyższania tego czynszu do 10 proc. dotychczasowego czynszu w skali roku. Ograniczenia te powinny występować w jakimkolwiek okresie między 12 listopada 1994 r. a 25 kwietnia 2005 r. Gdyby zaś inwestor nabył dom albo jego część w inny sposób niż w drodze spadku, to wówczas bierze się pod uwagę okres od nabycia do 25 kwietnia 2005 r.
Nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów określa też sposób obliczania premii dla inwestora, którym są łącznie współwłaściciele, a jeden z nich nabył tytuł prawny po 12 listopada 1994 r. w inny sposób niż w drodze dziedziczenia. W takim przypadku dla obliczania premii kompensacyjnej bierze się pod uwagę okres od nabycia tytułu prawnego przez tego współwłaściciela, który ten tytuł nabył najwcześniej, ale nie wcześniej niż od 12 listopada 1994 r.
W każdym przypadku współwłaściciele będą mogli tylko raz wystąpić o premię kompensacyjną.



Wypłata premii

BGK rozpatruje wnioski o premie według kolejności, w jakiej do niego wpłynęły. BGK przekaże inwestorowi premię kompensacyjną po poniesieniu przez niego wydatków na przedsięwzięcie lub remont zgodnie z zakresem rzeczowym dołączonym do wniosku. Wysokość wydatków zostaje wówczas określona na podstawie przedłożonych przez inwestora faktur.
Premie przyznawane są w granicach wolnych środków Funduszu w ramach limitów premii każdego rodzaju określonych w planie finansowym Funduszu. W przypadku okresowego braku wolnych środków Funduszu BGK ogłasza informację o braku wolnych środków w Biuletynie Informacji Publicznej, a banki kredytujące wstrzymują przyjmowanie wniosków, począwszy od następnego dnia po takim ogłoszeniu. Wznowienie przyjmowania wniosków po ustaniu okresowego braku wolnych środków następuje w tym samym trybie. Dodatkowo BGK bezzwłocznie zawiadamia inwestora i bank kredytujący o pozostawieniu bez rozpatrzenia złożonego wniosku o przyznanie premii. Wnioski pozostawione bez rozpatrzenia są rozpatrywane w pierwszej kolejności po uzyskaniu wolnych środków Funduszu.
Z tytułu przyznania premii BGK otrzymuje od inwestora wynagrodzenie prowizyjne równe 0,6 proc. kwoty przyznanej premii. Wynagrodzenie to pobierane jest w dniu uruchomienia pierwszej transzy udzielonego kredytu.
Do końca miesiąca następującego po każdym kwartale BGK będzie zobowiązany do złożenia sprawozdania ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Sprawozdanie to powinno zawierać informacje o wysokości przyznanych premii, przewidywanych terminach ich przekazania oraz o wysokości wypłaconych premii odrębnie dla premii termomodernizacyjnych, premii remontowych i premii kompensacyjnych.

Przyczyny zmian

Wprowadzenie zmian, a przede wszystkim likwidacja obowiązku występowania o kredyt na inwestycje, było konieczne, bowiem dotychczasowe przepisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, które obowiązują od 19 marca 2009 r., nie są w ogóle stosowane w praktyce. Do tej pory nie udzielono żadnej premii kompensacyjnej.
Wynika to głównie z tego, że właściciele nieruchomości nie byli zainteresowani lub nie mogli uzyskać potrzebnego do otrzymania premii kredytu. Był to wynik zarówno zaostrzenia przez banki polityki kredytowej, jak i braku zainteresowania ze strony banków wprowadzeniem do swojej oferty nowego produktu kredytowego, adresowanego do stosunkowo wąskiej grupy osób fizycznych.
Teraz ma to się zmienić. Do uzyskania premii kompensacyjnej na remont budynku wielorodzinnego lub jednorodzinnego z przynajmniej jednym lokalem kwaterunkowym nie trzeba będzie występować do banku o kredyt.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Wszystkie wnioski o przyznanie premii kompensacyjnej złożone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów będą rozpatrywane zgodnie z obowiązującymi obecnie procedurami. Inwestorzy, którzy teraz chcą o taką pomoc wystąpić, muszą więc postarać się o kredyt w banku komercyjnym.



Premia kompensacyjna
Premię kompensacyjną mogą otrzymać osoby, które realizują:
● przedsięwzięcie remontowe – w przypadku budynku wielorodzinnego lub
● remont – w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Warunki, których spełnienie nie jest konieczne do uzyskania premii kompensacyjnej:
● wymóg, by w wyniku realizacji tego przedsięwzięcia nastąpiło zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku wielorodzinnego na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej co najmniej o 10 proc.,
● wymóg, by jeśli wskaźnik kosztu przedsięwzięcia remontowego przekracza 0,3, uzyskać zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię, dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych co najmniej o 25 proc.,
● wymóg, by w przypadku przedsięwzięcia remontowego, w związku z którym przekazano premię remontową – warunkiem uzyskania premii związanej z kolejnym przedsięwzięciem remontowym dotyczącym tego budynku było uzyskanie zmniejszenia rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku wielorodzinnego na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej na poziomie co najmniej 5 proc., chyba że w efekcie przeprowadzonych wcześniej przedsięwzięć osiągnięto oszczędności na poziomie co najmniej 25 proc. rocznego zapotrzebowania na energię przed realizacją pierwszego przedsięwzięcia remontowego.
Przedsięwzięcia remontowe to przedsięwzięcia związane z termomodernizacją, których przedmiotem jest:
● remont budynków wielorodzinnych,
● wymiana w budynkach wielorodzinnych okien lub remont balkonów, nawet jeśli służą one do wyłącznego użytku właścicieli lokali,
● przebudowa budynków wielorodzinnych, w wyniku której następuje ich ulepszenie,
● wyposażenie budynków wielorodzinnych w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowania budynków mieszkalnych, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi;
Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaca premię:
● termomodernizacyjną,
● remontową,
● kompensacyjną.
Podstawa prawna
Art. 1 ustawy z 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (ustawa została przyjęta przez Senat bez poprawek i trafiła do podpisu prezydenta).