Prezydent Lech Kaczyński wręczył w środę wieczorem nominacje nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej - Zycie Gilowskiej, Adamowi Glapińskiemu i Andrzejowi Kaźmierczakowi.

W środę podczas uroczystości prezydent Lech Kaczyński podkreślił niezależność i kadencyjność RPP. Powiedział, że nie może dawać żadnych wskazówek nowym członkom Rady, ale - zaznaczył - może tylko prosić, by ich polityka sprzyjała rozwojowi gospodarczemu kraju.

"Wielka rola tego ciała, które zostało pomyślane jako ciało w tym stopniu nie bezpośrednio polityczne, jak to tylko jest możliwe. Bo nigdy ten, kto prowadzi tak ważną część polityki państwa, nie może stać w ogóle obok polityki. Jest kadencyjność. Jest pełna niezależność (...)" - powiedział prezydent.

Była wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska powiedziała dziennikarzom po nominacjach, że praca nowej RPP będzie "merytoryczna". Oceniła też plan konsolidacji rządu, który w styczniu przedstawił premier Donald Tusk. "Jest bardzo nierówny. Zawiera rożne techniczne pomysły, niektóre ciekawe, ale także ogólnikowe zapowiedzi" - powiedziała.

"Ogromne autorytety z różnych dziedzin pozwolą na sprawne prowadzenie polityki pieniężnej"

Odniosła się też do bieżącej sytuacji gospodarczej Polski. "Mamy rosnący deficyt sektora finansów publicznych. Natomiast jesteśmy wyjątkowi z innego punktu widzenia. Polska gospodarka jest różnorodna, nie jest monokulturowa. (...) Jeśli tylko nastąpi odbicie w gospodarkach zachodnio-europejskich, zwłaszcza niemieckiej, to myślę że i w Polsce będzie stawało się coraz lepiej" - powiedziała. "Polityka monetarna powinna być ostrożna, polityka stóp procentowych powinna być ostrożna" - dodała. Podkreśliła, że w ostatnim czasie wzrost gospodarczy, choć "mizerny", jest jednak dodatni.

Obecny na uroczystości prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że "merytorycznie rada jest wyważona i zrównoważona". "Ogromne autorytety z różnych dziedzin pozwolą na sprawne prowadzenie polityki pieniężnej - zwłaszcza że okres przed nami nie jest okresem łatwym" - powiedział.

W jego opinii, Zyta Gilowska jest "bardzo cennym nabytkiem" w Radzie. "Pani Zyta Gilowska, pan prof. Hausner, również pani prof. Chojna-Duch to jest obszar polityki fiskalnej. Ten obszar będzie dominujący w ciągu najbliższych kilku lat i nie tylko dla Polski. Myślę, że dla Europy i rozwiniętego świata będzie to bardzo istotny obszar, który będzie wpływała na politykę makroekonomiczną" - powiedział.



"Mówienie o jakichkolwiek datach i zawieszanie na jakichkolwiek datach takiej ważnej decyzji jest dla naszej gospodarki niewłaściwe"

Pytany, czy uważa, że będzie to ostatni skład RPP, bo za 5 lat będziemy już w strefie euro, powiedział, nie chce o tym mówić. "Mówienie o jakichkolwiek datach i zawieszanie na jakichkolwiek datach takiej ważnej decyzji jest dla naszej gospodarki niewłaściwe" - powiedział.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak wcześniej w środę powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej w nowym składzie będzie miała w sobie "dużo energii, dużo dyskusji i debat".

"W obecnych realiach trzeba patrzeć na to w ten sposób, by RPP odnosiła się do realiów gospodarczych, do procesów, które są w Polsce, a nie stawała się zakładnikiem takich instrukcji, które dla Polski piszą banki - że Polska ma być krajem, w którym będą podnoszone stopy procentowe" - powiedział wicepremier.

Pierwsze posiedzenie RPP w nowym składzie zaplanowano na 23-24 lutego

"Liczę, że RPP będzie się kierowała bardzo rzeczową oceną realiów społecznych, gospodarczych, uwarunkowań krajowych, europejskich i światowych, a nie ideologicznym nastawieniem" - podkreślił. "Potrzeba w RPP dużo rzeczowej współpracy i kooperacji, by budować perspektywy do rozwoju naszego kraju i utrzymać kontrolę cen" - dodał.

Pierwsze posiedzenie RPP w nowym składzie zaplanowano na 23-24 lutego.

Sześcioletnia kadencja członków Rady powoływanych przez prezydenta upływa w drugiej połowie lutego 2010 r. Do RPP nowej kadencji Sejm powołał w styczniu Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego. Na początku lutego posłowie uzupełnili skład Rady o posłankę PO Annę Zielińską-Głębocką. Z kolei Senat wybrał do RPP Jana Winieckiego, Jerzego Hausnera i Andrzeja Rzońcę.