Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA  informuje, iż w dniu 27 stycznia 2010 roku w Moskwie podpisano trójstronne Porozumienie pomiędzy PGNiG, OAO Gazprom Export z siedzibą w Moskwie, Rosja ("Gazprom Export") i spółką System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ SA z siedzibą w Warszawie, Polska ("EuRoPol GAZ").

Zawarte Porozumienie przewiduj przedłużenie Kontraktu Jamajskiego ("Kontrakt") na dostawę gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski do 31 grudnia 2037 roku oraz możliwość zwiększenia wolumenu dostaw gazu ziemnego zgodnie z obowiązującym Kontraktem maksymalnie do poziomu 10,2 mld m sześc. gazu wg. polskiej normy (11 mld m sześc. wg GOST).

Dodatkowo PGNiG i Gazprom Export zobowiązały się do wprowadzenia odpowiednich zmian w obowiązującym Kontrakcie. Porozumienie stwarza jednocześnie warunki do wprowadzenia niezbędnych zmian w Porozumieniu pomiędzy Rządem Federacji Rosyjskiej, a rządem Rzeczpospolitej Polskiej o budowie systemu gazociągów do tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku i Protokołu Dodatkowego z dnia 12 lutego 2003 roku. Oprócz tego, podpisane Porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu na przesył gazu przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gazociągiem Jamajskim należącym do EuRoPol GAZ do 2045 roku na dotychczasowych warunkach.

Członkowie zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa rozmawiali w środę w Moskwie z przedstawicielami Gazpromu w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Jak informował PAP wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba. Nie ujawnił efektów spotkania. "Będą one przedmiotem czwartkowego posiedzenia zarządu PGNiG" - powiedział.

Negocjacje nie były łatwe

Polska od kilku miesięcy rozmawia z Rosją o zwiększeniu dostaw gazu przez Gazprom. Chodzi o ich zwiększenie do 10,2 mld m sześc. rocznie oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 roku. Od początku 2009 roku nie otrzymujemy gazu, który wcześniej dostarczało nam RosUkrEnergo (2,3 mld m sześc. rocznie). Mimo że przygotowane jest porozumienie międzyrządowe w tej sprawie (negocjował je resort gospodarki - PAP), to nie zostało ono jeszcze zatwierdzone przez rząd. Wicepremier Pawlak mówił w grudniu ub. roku, że stanie się to dopiero, gdy porozumieją się spółki PGNiG i Gazprom.

Porozumienie wejdzie w życie w ciągu dwóch tygodni

Porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu z Rosji do Polski wejdzie w życie po uzyskaniu zgód korporacyjnych wszystkich stron - poinformował w czwartek PAP rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór.

"Porozumienie ma wejść w życie po uzyskaniu zgód korporacyjnych wszystkich stron" - powiedział Wewiór. "Strony dały sobie dwa tygodnie na uzyskanie tych zgód" - dodał.