Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska powiedziała PAP, że reprezentanci obu firm w środę spotkali się także z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Dodała, że "dla dobra negocjacji, spółka nie informuje o szczegółach prowadzonych rozmów".

Gazprom w przesłanym w czwartek PAP komunikacie podał, że "omówiono dalsze kroki dotyczące pakietowego uregulowania otwartych problemów rosyjsko-polskiej współpracy w sferze gazowej". Nie podał szczegółów. Gazprom przekazał jedynie, że z jego strony w rozmowach w Warszawie uczestniczyli: wiceprezes zarządu Aleksandr Miedwiediew, członek zarządu i szef departamentu prawnego Nikołaj Dubik oraz szef departamentu kontaktów gospodarczych z zagranicą Stanisław Cygankow.

W środę w Warszawie odbyła się rada nadzorcza EuRoPol Gazu. PGNiG poinformowało tego dnia, że na posiedzeniu zapadła decyzja o zawieszeniu trzech członków zarządu spółki: prezesa Michała Kwiatkowskiego, wiceprezesa Jurija Kałuskiego oraz członka zarządu Jerzego Tabakę.

"Powodem tej decyzji był długotrwały brak współpracy między członkami zarządu, co w rezultacie doprowadziło do pata decyzyjnego w spółce" - podało PGNiG.

EuRoPol Gaz, to operator polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, którym gaz Rosji płynie do Europy Zachodniej. Jego głównymi udziałowcami są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Gazprom. Oba koncerny od kilku lat spierają się o wysokość taryf za tłoczenie surowca przez terytorium Polski. Od zakończenia tego sporu uzależnione jest zwiększenie przez rosyjski koncern dostaw gazu do Polski.

Jednocześnie rada nadzorcza oddelegowała tymczasowo do zarządu EuRoPol Gazu: Michała Szubskiego (prezes PGNiG), Aleksandra Miedwiediewa (wiceprezes Gazpromu i zarazem szef spółki Gazprom Export) oraz Mirosława Dobruta (wiceprezes PGNiG). Szubski będzie pełnił obowiązki prezesa EuRoPol Gazu, Miedwiediew - wiceprezesa, a Dobrut - członka zarządu.