Cash back jest dostępny na polskim rynku od prawie czterech lat. Jednak większość posiadaczy kart płatniczych nie ma pojęcia, że przy ich użyciu można wypłacić pieniądze z konta przy okazji regulowania rachunku za zakupy w sklepie.

– Już w tej chwili takich wypłat może dokonywać ponad 10,5 mln posiadaczy debetowych kart Visa. W ciągu 12 miesięcy do czerwca 2009 r. zostało dokonanych ponad 0,5 miliona transakcji Visa cash back, a wypłaconych tą drogą zostało ponad 53 mln zł. Łączna wartość wypłat gotówkowych u detalistów wyniosła w II kwartale 2008 r. nieco ponad 8 mln zł, a w II kwartale 2009 r. już 17,6 mln zł – mówi Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalny Visa Europe w Polsce.

Nie są to oczywiście duże kwoty w zestawieniu z wypłatami z bankomatów. Niestety, nie mamy podobnych danych dotyczących firmy Master Card. Wiadomo, że Visa ma 17 tys. punktów, w których można wypłacić pieniądze w kasie, a MC ok. 6 tys. Najczęściej te punkty się pokrywają. Listy placówek handlowych, w których można wypłacić pieniądze w kasie, znajdują się na stronach internetowych obu firm. Eksperci podkreślają, że cash back najbardziej popularny powinien być w małych miejscowościach.

– Czyli tam, gdzie bankomatów jest mało lub wcale ich nie ma (utrzymywanie bankomatu jest drogie i opłacalne dopiero przy odpowiednio wysokim wolumenie wypłat). Teraz można spotkać sklepy świadczące usługę Visa cash back nawet w niektórych wsiach – mówi Małgorzata O’Shaughnessy.

Informację o tym, że sklep świadczy tego rodzaju usługi, znajduje się najczęściej na drzwiach wejściowych. Eksperci twierdzą jednak, że wiedza o tym, że pieniądze można wypłacać nie tylko w bankomatach i bankach, nie jest zbyt rozpowszechniona.

– Niestety, klienci banków nie wiedzą o tym, że można wypłacać pieniądze w sklepie czy na stacji benzynowej. Potrzebna jest duża kampania reklamowa, ale nikt nie chce za nią zapłacić – mówi Halina Kochalska z Gold Finance.

Jednak banki zapowiadają, że będą popularyzować ten rodzaj wypłat pieniędzy, bo często jest to tańsze niż wypłaty w bankomacie.

– Planujemy, że wraz ze wzrostem sieci akceptacji wypłat typu cash back wprowadzimy dodatkowe akcje informacyjno-promocyjne – zapowiada Julian Krzyżanowski z Alior Banku.

Więcej informacji: Po gotówkę do sklepu zamiast do bankomatu

forsal.pl