statystyki

Mikrosamochody dla 14-latków od stycznia w Polsce

autor: Cezary Pytlos09.12.2009, 03:00; Aktualizacja: 09.12.2009, 10:40

Prywatny importer microcarów od stycznia 2010 r. startuje ze sprzedażą w naszym kraju. Początkowo samochody francuskiej marki będzie można kupić tylko w dużych miastach. To nie będzie auto na każdą kieszeń. Najtańszy samochód ma kosztować 43 tys. zł.

reklama


reklama


Mikrosamochody będzie można kupić w naszym kraju już w styczniu 2010 r. Jak zapewnia H&W, prywatny importer, na początku dostępny będzie tylko sztandarowy model M. GO, ale za to we wszystkich produkowanych wersjach z napędem Diesla.

To nietypowe autko tylko swoim wyglądem przypomina znane nam już z polskich dróg malutkie samochody, takie jak np. mercedes smart.

Zasadnicza różnica polega na prostszej mechanicznej konstrukcji tego samochodu. Microcar w przeciwieństwie do smarta ma tylko dwa biegi: do przodu i do tyłu.

Po drugie, moc maksymalna jest ograniczona do 5,5 kM, a co za tym idzie ten samochód nie może rozwinąć prędkości wyższej niż 45 km/h. Za to dużym plusem jest ilość paliwa spalanego w trakcie jazdy.

Jak twierdzi producent, auta, które trafią do Polski w styczniu, spalają niewiele ponad 2,5 litra oleju napędowego na 100 km – o 1 litr mniej niż smart.

Jak wylicza Andrzej Klamczyński, dyrektor generalny H&W, prywatnego importera marki Microcar, w kolejnych miesiącach, licząc od stycznia 2010 r., oferta będzie powiększana również o inne modele, takie jak: M. GO Family (wersja czteroosobowa) oraz M. GO Pro – dwuosobowy pojazd przystosowany do przewozu lekkich ładunków.

W drugiej połowie roku natomiast na rynku pojawi się również wersja elektryczna – M. GO Electric.

H&W prywatny importer Microcar zapewnia, że ceny francuskich mikrosamochodów będą preferencyjne wobec zachodnioeuropejskich rynków przynajmniej o 300 – 400 euro.

Cena powyżej 40 tys. zł

Mimo wszystko amatorzy tanich aut mocno się przeliczą. W najprostszej wersji auto będzie kosztować 43 tys. zł, a cena najdroższego modelu sięgnie nawet 59 tys. zł. Dla porównania najprostsza wersja smarta, który może poruszać się z prędkością nawet 130 km/h, kosztuje w polskich salonach 38,7 tys. zł.

– Nigdzie w Europie tego typu pojazdy nie są tanie, ale mimo wszystko cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony klientów – mówi Andrzej Klamczyński.

Przykładowo we Francji, która – obok Włoch – jest najbardziej rozwiniętym rynkiem tego typu samochodów, w ciągu roku sprzedaje się blisko 15 tys. takich samochodów. Co ciekawe, w sytuacji tegorocznego spadku popytu na nowe samochody sprzedaż mikrosamochodów wzrosła o ponad 15 proc.

Jednak w tym kraju dodatkową zachętą do zakupu tych samochodów są dopłaty rządowe, np. we Francji przy zakupie takiego auta wypłacana jest premia w kwocie 2 tys. euro.

U nas nie ma takich bonifikat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Uczeń(2012-08-31 15:58) Odpowiedz 00

    nie mogę z tego będę mógł jeździć mini autem od 14 lat 550cc a quadem 125cc od 16 lat coś mi się zdaje że dziwny mamy kraj -,-

  • Autor(2010-01-01 09:20) Odpowiedz 00

    Gościu te samochody rozpędzają się do 50km/h... Oczywiście ci co będą szarżować prędzej czy później rozbiją się, ale ja osobiście uważam ze to dobry pomysł.

  • ziom25(2010-07-09 16:52) Odpowiedz 00

    i dobrze ze wejdzi taka ustawa po 1 to są microsamochody. i nie bedeą osiagac nie wieccej niz 55km/h to tyle co skuter wiec was nie rozumiem na skutery pozwalacie a na te micsosamochody nie

  • BooGacz(2010-05-20 18:34) Odpowiedz 00

    PFFF 43 TYŚ TO MAŁO MOI RODZICE MAJĄ SAMOCHODY ZA 200 TYŚ

  • HAHAH(2010-05-09 15:39) Odpowiedz 00

    JA JESTEM ZA PRZYNAJMNIEJ NIE BĘDZIEMY MUSIELI NOSIĆ KILOWYCH TORNISTRÓW NA PLECACH 2 KM DO SZKOŁY.
    ALE Z TĄ CENĄ TO PRZESADA MOGLI BY DDAĆ PRZYNAJMNIEJ 20 TYS.

  • OBURZONA(2010-05-01 04:28) Odpowiedz 00

    TO JAKAŚ PARANOJA, ŻEBY 14-LATKOM DAWAĆ PRAWO JAZDY! WIELU 18-LATKÓW MA JESZCZE NA TYLE NIEPOUKŁADANE W GŁOWIE, ABY BYĆ BEZPIECZNYMI UŻYTKOWNIKAMI DRÓG, A SAMOCHOD TO NIE ZABAWKA. CZY NASZ USTAWODAWCA W OGÓLER MYŚLI PODCZAS UCHWALANIA PRZEPISÓW?!

  • Chory pomysł(2010-04-29 09:55) Odpowiedz 00

    Najwidoczniej syn któregoś ministra chciałby posmigac takim autkiem więc trzeba zmienic prawo.

  • tymko(2010-04-27 15:21) Odpowiedz 00

    14 lat to trochę za wcześnie.. mogłobybyć tak jak w USA, że w wieku 16 lat normalne prawo jazdy.

  • fastic(2010-04-27 15:17) Odpowiedz 00

    jestem przeciw. to juz mogli prawo jazdy od 16 lat zrobic a nie jakies dla 14 latkow

  • the bill(2010-04-28 07:55) Odpowiedz 00

    Z taką ceną to mogą sobie wsadzić te auta do ... garażu.
    Za takie pieniądze będę miał auto z pełnym wyposażeniem i klimą.
    A czy pali 2,7 czy 5 l to mam gdzieś.

  • MŁODOCIANY MORDERCA(2010-04-27 11:45) Odpowiedz 00

    Powiem wam że jesteście na prawdę żałośni i to wam bym nie dał prawka!
    Przynajmniej mogliby im blokady pozakładać i nikt nie będzie miał zgniotów do świateł.

  • Kiba(2010-04-27 11:24) Odpowiedz 00

    To jest naprawdę dobry pomysł w końcu 14latki będą mogły jeździć samochodami.

  • PlumCiumCium(2010-04-27 08:38) Odpowiedz 00

    Jesu, co wam przeszkadza że młodzież będzie jeździć po ulicach? a może chcecie się zamienić i jeździć autobusami albo na piechotę chodzić do pracy tylko my mamy plus 10kg bo mamy książki...

  • adiik(2010-03-09 23:14) Odpowiedz 00

    Ja mam 13 lat czyli bym za rok mógł mieć prawo na taki mały samochód? :D
    To fajnie..!.. :P
    I tak bym nim jeździł tylko do szkoły i ewentualnie na Zakupy.

    Ale troche głupio ,że takie są drogie.. nie mogli by np. wziąść smarta lub innego małego auta i założyć jakąś blokade do 45km/h?

  • antek(2010-02-28 19:10) Odpowiedz 00

    Za takie pieniądze- moża kupić dwa logany (prawdziwy samochód użytkowy)więc cena takiego malucha powinna nie przekraczać 5 - 6 tyś.PLN
    inaczej w dalszym ciągu ludzie będą kupować 12-15 letnie szmelcwageny.

  • Ale tylko na ścieżki rowerowe(2009-12-16 14:08) Odpowiedz 00

    Zabronione jest poruszanie sie po drogach publicznych

  • Tom(2009-12-09 08:55) Odpowiedz 00

    Dodatkowe zagrożenie na drodze, dodatkowe korki. Po co to komu?

  • rafcio33(2009-12-10 14:10) Odpowiedz 00

    kiedy ten młody kierowca ma nabierać niby wprawy?
    w wieku 12-13 lat?
    to jakaś paranoja///

  • rafcio 33(2009-12-10 14:07) Odpowiedz 00

    ten pomysł - to jakieś nieporozumienie, oby nigdy nie został zrealizowany

  • Niuniuś(2009-12-10 10:10) Odpowiedz 00

    Tak czytam te komentarze i prawie sami super kierowcy.Jak wam nie pasi że ktos będzie poruszał się prędkością 45 km/h to wypad z baru i popisujcie się u siebie na wsi.Pomysł jest super.W końcu będzie można naprawdę nauczyć młodego kierowcę prawidłowych nawyków.A nie zrobić prawko dostać służbowy samochód mamusi i mistrzu prostej.On ma większy on ma mocniejszy.