Stacja ładowania pojazdów elektrycznych powstała przy siedzibie RWE w Warszawie przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, jest to pierwsza ze 130 stacji, które zostaną uruchomione do czerwca 2010 roku. Iwona Jarzębska, rzecznik prasowy RWE Polska, przypomina, że w ubiegłym roku firma we współpracy z koncernem Daimler oraz Rządem Federalnym Niemiec uruchomiła już podobny system eksploatacji samochodów elektrycznych w projekcie „e-mobility Berlin”.

– Pozyskane w czasie realizacji tego przedsięwzięcia doświadczenia są bazą do realizacji programu pilotażowego w Warszawie – dodaje Iwona Jarzębska.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta Warszawy, podkreśla natomiast, że stolica – jako pierwsze miasto w Polsce – dołącza do europejskich liderów: Paryża, Londynu czy Berlina, w których podobne punkty do ładowania pojazdów elektrycznych są do dyspozycji mieszkańców.

Eksperci twierdzą, że już teraz samochody elektryczne nie ustępują w osiągach pojazdom o napędzie spalinowym, a do tego są o wiele bardziej przyjazne środowisku.

Pojazdy o napędzie elektrycznym są także dużo tańsze w eksploatacji od samochodów konwencjonalnych. Jak twierdzi Krzysztof Kowalski z Nissan Sales Central & Eastern Europe, koszt pokonania 100 km samochodem elektrycznym to 1 euro, podczas gdy w wypadku pojazdu o napędzie spalinowym cena wzrasta do 30–40 zł.

Krzysztof Kowalski zwraca uwagę, że do rozwoju tej technologii konieczne są również dalsze zmiany w prawie. Przypomina, że do tej pory stawki obowiązkowego ubezpieczenia samochodów naliczane są według pojemności silnika, co utrudnia ubezpieczenie samochodu elektrycznego. Są one po prostu napędzane bateriami elektrycznymi.

130 stacji do ładowania aut elektrycznych powstanie w Warszawie do czerwca 2010 roku