Jak poinformował podczas niedzielnej konferencji prasowej w Pyrzowicach dyrektor biura cargo i poczty PLL LOT Mariusz Kuczek, dopracowanie umowy o uruchomieniu wspólnego połączenia trwało dwa miesiące. Oferta obejmuje tzw. general cargo - pierwszym kursem z kanadyjskiego lotniska w Hamilton przyleciały m.in. podzespoły do produkcji przemysłowej.

Połączenie obsługuje należący do Cargojet boeing 767-200 ERF, zabierający na pokład do 45 ton towaru. Oferta parokrotnie zwiększy oferowaną przez polskiego przewoźnika pojemność cargo na trasach transatlantyckich, a także umożliwi transport dużych towarów, o wymiarach do 3,18 m na 2,44 m na 2,44 m. Objętość ładunkowa obu pokładów to 438 m sześc.

"To jedyne bezpośrednie połączenie z Polski dające pojemność"

"To jedyne bezpośrednie połączenie z Polski dające pojemność. Stwarza możliwość przewozu towarów, które nie mieszczą się w wysokich na 162 cm lukach bagażowych samolotów pasażerskich typu 767. Prócz tego dajemy np. możliwość przewiezienia materiałów niebezpiecznych, których nie można załadować na samolot pasażerski" - zaznaczył Kuczek.

"Oczekujemy wielu lotów, dużego sukcesu - przyciągnięcia nowych przedsięwzięć biznesowych do tego regionu" - mówił zaraz po wylądowaniu na płycie lotniska wiceprezes Cargojet George Sugar.

Nowa linia połączy lotnisko w Hamilton - bazę Cargojeta - z podkatowickimi Pyrzowicami

Nowa linia połączy położone 80 kilometrów od Toronto lotnisko w Hamilton - bazę Cargojeta - z podkatowickimi Pyrzowicami. Samolot pokonuje tę trasę w ok. 8 godzin. Boeing, który wyrusza z Katowic ok. godz. 13 w niedzielę, ląduje w Kanadzie w poniedziałek ok. godz. 8-9 miejscowego czasu.

Taka konfiguracja - wskazał Kuczek - daje szybkie połączenie z większością głównych ośrodków w Kanadzie i USA. Towary nadane w niedzielę w Katowicach, jeszcze w poniedziałek będą mogły znaleźć się np. w Chicago czy Nowym Jorku. Dzięki połączeniu, nadawcy mogą m.in. wysłać tam bez ograniczeń przesyłkę powyżej 5 ton, lub zapewnić sobie stałą objętość ładowni w ciągu roku.

Oferta likwiduje też zależność możliwości przewozu cargo od sezonowości połączeń pasażerskich, których najwięcej - ponad 300 miesięcznie - LOT wykonuje w wakacje, a najmniej - ponad 100 - w listopadzie. Odwrotnie kształtuje się natężenie lotniczych przewozów cargo, których szczyt przypada między listopadem a styczniem.

Jak zaznaczył Kuczek, LOT Cargo na swój pierwszy kierunek transatlantycki all cargo wybrał Kanadę, ponieważ regulacje celne USA są bardziej skomplikowane i wymagają większych nakładów pracy i czasu. Znaczenie miała też konkurencja - bardzo mocna na kierunkach na Wschodnie Wybrzeże i do okolic Chicago, natomiast nieco słabsza do Kanady.