Spalanie zboża może wspomóc energetykę

autor: Ireneusz Chojnacki22.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 22.10.2009, 13:54

Na rynek produkcji prądu może wkrótce trafić od 3 do 4 mln ton zboża. Nowe regulacje grożą zahamowaniem inwestycji w plantacje roślin energetycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (10)

  • PARANOJA.(2009-10-22 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    SPALANIE ZBÓŻ - TO ENERGIA ODNAWIALNA - ZWARIOWALI???
    Historia zna takie przypadki kiedy - TOPIONO W OCEANIE KAWĘ PO ŻEBY NIE DOPUŚCIĆ DO SPADKU CEN.

    BĘDĄ PALIĆ ZBOŻE ŻEBY NIE DOPUŚCIĆ DO SPADKU CEN - Z W A R I O W A N I D E C Y D E N C I!!!

    Odpowiedz
  • Paweł(2009-10-22 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry pomysł, a co więcej powinno się dopuścić do obrotu zboża produkowane wyłącznie do celów energetycznych odpowiednio wydajne i bez ograniczeń kwot produkcyjnych nałożonych przez UE na Polskę (rośliny przemysłowe im nie podlegają). Może wreszcie zamiast topić miliardy USD i EURO za zakup nośników energii w innych krajach, zainwestujemy w maszyny i produkcję w Polsce i ziemia często leżąca odłogiem będzie właściwie wykorzystana z pożytkiem głównie dla byłych mieszkańców PGR i wiosek tj. tam gdzie bieda jest największa. Automatyzacja prac polowych nie jest możliwa, więc i pracy dla ludzi będzie więcej

    Odpowiedz
  • Efektywna, prosta i tania produkcja(2009-10-22 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnicy sie cieszą. Poza tym to najłatwiejsza forma produkcji biomasy.

    Owszem można sadzić wierzbę energetyczną. Ale sadzenie, zbiór i późniejsze utrzymanie jest kilka razy droższe od prostego siewu i zbioru kombajnem

    Odpowiedz
  • Wole palić tanim i ekologicznym owsem(2009-10-22 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Niż drogim i zasiarczonym węglem. Poza tym jakoś nikt sie nie zastanawi co się dzieje z popiołami ze spalania węgla i szkodliwościa spalin.

    A taki popiół ze zbóż można wysypac w swoim ogródku. Zresztą ze spalenie węgla powstaje 30% popiołu a ze zbóż 3%


    Do 1 - jest to czysta energia odnawialna - zarówno tlen jak i węgiel z wiązań chemicznych jest cały czas w tych samych ilościach w obrocie w ciągu jednego cyklu wzrost/spalenie.

    Odpowiedz
  • totalnie niemoralne bzdury(2009-10-22 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Spalanie żywności jest NIEMORALNE i żadne pieprzenie o "ekologi" mnie do tego nie przekona. Wyślijcie to zboże do Afryki. Ludzi umierają na świecie z głodu.

    Odpowiedz
  • rsc(2009-10-22 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    No to już wiadomo, dlaczego elektrownie wiatrowe nie mogą się przebić. Bo tępi rolnicy wolą palić zboże i zatruwać polskie środowsko spalinami, za mamonę.
    Już nie wystarczy im, że żerują na reszcie społeczeństwa skandalicznie niskim KRUS-em?

    Odpowiedz
  • do RSC(2009-10-22 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    A no tak . To lepiej byśmy płacili UE kary za niedotrzymanie ilości spalanej biomasy w elektrowniach lub zaczeli ja importować.
    Ewentualnie mieli płacic rolnikom za nadprodukcję rolną i zacząć skupy interwencyjne.
    Przecież polscy rolnicy produkują za dużo zbóż i ceny spadają na pysk.

    Pojedź na wieś i zobacz że ludzie kupili za kredyty drogi sprzęt i muszą zarobić by spłacic. Dobry ciągnik kosztuje rolnika ok 200tys zł a dobry kombajn zbozowy to od ok 800 do 1 mln zł .
    To nie są żarty i ktoś z miasta nigdy rolnika nie zrozumie.

    Odpowiedz
  • Spalić można wszystko-prawie wszystko.(2009-10-22 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    Ale to chyba nie ten kierunek - gdzie jedynym celem jest UTRZYMANIE CEN.
    1.Na świecie jest miliard głodujących.
    2.Do tuczu zwierząt stosuje się różne preparaty /wątpliwego pochodzenia/ -stosować zbożowe.
    3.W lasach tyle suszu, że przejść nie można - a tu palić zboże???
    4.Obniżyć ceny art. zbożowo-mącznych, bo znają tylko jeden kierunek w GÓRĘ.
    5.Można palić; chleb, mięso, można spalić całą żywność -wtedy dopiero ceny będą WYSOKIE - CZY O TO CHODZI DZIWAKOM???

    KIEDYŚ LUDZI PALILI!!!

    Odpowiedz
  • Paweł(2009-10-22 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ad. 1, 5, 6, 8 Państwo hipokryci, jeśli Wan naprawdę na tym zależy co piszecie, to złóżcie proszę przyrzeczenie publiczne, że do końca życia nie wydacie ani jednej złotówki czy eurocenta ponad to co jest niezbędne do przeżycia i wszystkie zarobione pieniądze nieodwołalnie będziecie przeznaczać na dożywianie Afryki, a jeśli nie chcecie tego zrobić to nie pyskujcie aby cudzym kosztem udawać świętych za życia, do to durnie brzmi

    Odpowiedz
  • rsc(2009-11-25 23:51) Zgłoś naruszenie 00

    Hipokrytami to są rolnicy. Mają największe dofinansowanie z UE do wszystkiego, żarcie ich nie kosztuje, prowadzą właściwie normalną działalność, a nie płacą bandyckiego ubezpieczenia społecznego, czyli żyją jak pasożyty na koszt społeczeństwa.
    Czas powiedzieć to głośno:
    ROLNIK JEST NORMALNYM PRZEDSIĘBIORCĄ.

    Odpowiedz