Budowę kolejnych odnawialnych źródeł energii zakłada program ENERGA EKO, który wdraża Grupa Energa – lider produkcji i dostaw energii ze źródeł odnawialnych w Polsce.
Zok. 30-procentowym udziałem w rynku Grupa Energa jest krajowym liderem produkcji i dostaw energii ze źródeł odnawialnych (zielona energia to już prawie 10 proc. prądu dostarczanego przez Energę do domów milionów jej klientów).

Źródła własne i liczne lokalne

Podstawą produkcji jest 45 własnych elektrowni wodnych (większość znajduje się na Pomorzu, a ich łączna moc przekracza 355 MW). Energa współpracuje także z lokalnymi wytwórcami energii odnawialnej, od których – zgodnie z wymogami prawa – odkupuje energię elektryczną. Dzięki temu do sieci dystrybucyjnej Grupy Energa przyłączone są inne liczne małe źródła odnawialne: wodne, wiatrowe, biogazowe.
W ubiegłym roku ilość energii elektrycznej pochodząca ze źródeł własnych wyniosła ponad 800 tys. MWh (najwięcej – ok. 670 tys. MWh – pochodzi z Elektrowni Wodnej we Włocławku), co daje Grupie Energa niemal 30-procentowy udział w krajowym rynku produkcji zielonej energii. Około 600 tys. MWh pochodziło z elektrowni wiatrowych, na biomasę i biogaz przyłączonych do sieci Energa-Operator. Taka ilość energii pozwala pokryć całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w mieście liczącym około 300 tys. gospodarstw domowych.

Wypełnić obowiązek

– Spośród wszystkich spółek obrotu energią, tylko Energa wykazała największy udział w zakresie wypełnienia obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia dla energii ze źródeł odnawialnych, przekraczając nawet ustawowy obowiązek – stwierdziła Agencja Rynku Energii.
– Ponadto w Grupie Energa udział energii zakupionej z OZE w portfelu sprzedaży energii do odbiorców końcowych był zdecydowanie najwyższy – wyliczyła ARE.



Wieloletnia strategia

Największy impuls inwestycyjny w energetykę odnawialną zapoczątkowała Strategia Rozwoju Grupy Energa na lata 2009–2015. Zakłada ona intensywny rozwój innowacyjnej energetyki rozproszonej odnawialno-gazowej, czyli elektrowni biogazowych, elektrowni opalanych biomasą, farm wiatrowych oraz lokalnych elektrowni wodnych. Działania te ujęto w program ENERGA EKO, na który składają się cztery duże projekty: ENERGA BIO, ENERGA PROGAZ, ENERGA WIND i ENERGA HYDRO.
ENERGA BIO – zakłada budowę w północnej i środkowej Polsce nawet kilkuset biogazowni. W oparciu o sieć Rejonów Energetycznych i Posterunków Energetycznych na terenie działania spółki Energa-Operator, prawie w każdej rolniczej gminie powstanie biogazownia. Będą one wykorzystywać biomasę odpadową w produkcji rolnej oraz jednoroczne uprawy energetyczne, głównie kukurydzę zieloną i buraki pastewne, zgazowywane biologicznie. To odpowiedź Grupy Energa na deficyt mocy wytwórczych i obowiązek uzyskania świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. Według władz spółki, to rozwiązanie zapewni gminom większe bezpieczeństwo energetyczne.
ENERGA PROGAZ przewiduje wybudowanie do końca 2015 roku na terenie Polski północnej nowych źródeł wytwórczych energii o łącznej mocy elektrycznej co najmniej 600 MWe, dla których podstawowym paliwem będzie gaz ziemny. Pierwsze z nich powstanie w Gdańsku przy współudziale Grupy LOTOS i PGNiG. Ze względu na czystość paliwa gazowego, emisja CO2 dla tych obiektów będzie o 40 proc. mniejsza w porównaniu z jednostkami węglowymi o takiej samej mocy, natomiast zanieczyszczenia (tlenki siarki i pyły) praktycznie zostaną wyeliminowane. Elektrownie gazowe będą w znacznym stopniu uzupełnieniem energetyki wiatrowej.
● ENERGA WIND – zakłada inwestycje związane z przyłączaniem do sieci kolejnych farm wiatrowych oraz wykorzystanie potencjału naturalnego obszaru, na którym działa Energa, do budowy własnych siłowni wiatrowych.
ENERGA HYDRO – przewiduje rozwój energetyki wodnej poprzez modernizację istniejących elektrowni i budowę nowych. Tylko w tym roku w spółce Energa Elektrownie Wodne Straszyn plan inwestycyjny zakłada wydatki rzędu ponad 100 mln zł, głównie na modernizację elektrowni wodnej we Włocławku oraz elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie.