Tylko 12 proc. polskich internautów twierdzi, że nie korzysta z serwisów społecznościowych. Aż 19 proc. korzystających z internetu umieszcza w sieci zdjęcia.
W ciągu ostatniego roku odsetek osób powyżej 15 roku życia korzystających w Polsce z internetu wzrósł o 7 pkt proc., do 47 proc. – wynika z badań Instytutu MillwardBrown SMG/KRC przeprowadzonych na zamówienie firmy D-Link. 37 proc. internautów przyznaje się do tworzenia treści w sieci. Najczęściej jest to udostępnianie zdjęć (19 proc. ogółu), komentowanie artykułów (14 proc.) oraz udzielanie się na forach internetowych.
Liczba internautów przyznających się do tworzenia treści jest zdecydowanie niższa niż liczba internautów przyznających się do korzystania z serwisów społecznościowych. Idea tych serwisów polega właśnie na tworzeniu treści i udostępnianiu ich znajomym.
– Powodem różnicy jest to, że znaczna część użytkowników serwisów społecznościowych korzysta z nich biernie, by dowiedzieć się, co słychać u znajomych – mówi Mariusz Piaseczny z D-Link Polska.
Potwierdzeniem tej tezy może być to, że 46 proc. internautów uważa, że najciekawsze są treści tworzone przez innych użytkowników internetu. Podobnego zdania o treściach tworzonych przez dziennikarzy jest tylko 17 proc. internautów, a o treściach tworzonych przez firmy – 5 proc.
61 proc. użytkowników odwiedza serwisy społecznościowe, by podtrzymać znajomości, 41 proc. z ciekawości, 31 proc. dla zabicia czasu, a jedynie 22 proc. dla zawarcia nowych znajomości i tylko 18 proc., by dyskutować na interesujące internautę tematy.
Z badań wynika też, że coraz rzadziej osoby przyznające się do tworzenia treści rzeczywiście to robią. Brak nowych treści zmniejsza zainteresowanie serwisami społecznościowymi. Niektóre z nich – jak np. MySpace – od wielu miesięcy odnotowują spadek liczby wizyt, a inne – Facebook – nadal są na fali wzrostowej. Podobne zjawisko dotyczy także polskich serwisów społecznościowych takich jak Nasza-Klasa, Grono czy GoldenLine.
Źródło: GP
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Infor Biznes Sp. z o.o.
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Infor Biznes Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
1: Jarosław Zieliński z IP: 213.158.199.* (2009-07-29 17:28)
"Liczba internautów przyznających się do tworzenia treści jest zdecydowanie niższa niż liczba internautów przyznających się do korzystania z serwisów społecznościowych. Idea tych serwisów polega właśnie na tworzeniu treści i udostępnianiu ich znajomym."
Ideą serwisów społecznościowych jest tworzenie społeczności, a nie tworzenie treści. Tworzenie treści leży u podstawy idei blogów, a więc i platform blogowych (blog.pl czy Wordpress.com) oraz też forów dyskusyjnych i funkcji komentowania artykułów czy wpisów na blogach.
Oczywiście, serwisy społecznościowe mają możliwości tworzenia treści, ale nie każdy musi z nich korzystać - chyba że utworzenie profilu w serwisie społecznościowym też nazwiemy tworzeniem treści, co jest lekko mówiąc naciągane...

Podczas zakupów w internecie trzeba kierować się ograniczonym zaufaniem do znajdujących się w nim ofert sprzedaży. Inaczej można stracić nie tylko nerwy, ale i pieniądze. Istnieją jednak sposoby na to, by zakup był bezpieczny.
Czy Twój Samorząd jest zainteresowany przystąpieniem do klubu "Lokalni-Globalni"?