PROBLEM CZYTELNIKA

WYJAŚNIENIE

Na szczęście dla klientów nie ma takiego ryzyka. Rozpatrzmy sytuację, w której w 2000 roku żona kupiła auto i została wpisana jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym, a mąż został współwłaścicielem. Ważne: przy braku rozdzielności majątkowej nie trzeba wpisywać męża do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela: jest nim z mocy prawa. Inaczej jest w przypadku rozdzielności majątkowej lub gdy współwłaścicielem jest np. syn, siostra czy znajomy głównego posiadacza. Taką osobę trzeba wpisać do dowodu rejestracyjnego, żeby mogła być uznana za współwłaściciela auta.

W takiej sytuacji dla obydwu osób naliczałyby się zniżki za ewentualny brak szkód w kolejnych latach. Ale uwaga. To rozwiązanie działa też w drugą stronę: ewentualne szkody powodują naliczanie zwyżek.

Załóżmy jednak, że nie było wypadków i np. w 2004 roku mielibyśmy sytuację odwrotną i to mąż był głównym właścicielem nowego pojazdu, a żona współwłaścicielem. W tej sytuacji auto można by ubezpieczać ze zniżkami za cztery lata jazdy bez szkód.

Podobnie w sytuacji, gdyby rodzina kupiła drugie auto w 2006 roku i żona została jego głównym właścicielem, a mąż współwłaścicielem. W tej sytuacji przy ubezpieczaniu obu aut w rodzinie będzie można liczyć na zniżki za brak szkód od 2000 roku.

Ten mechanizm bywa wykorzystywany do przenoszenia zniżek za brak szkód np. z rodziców na dzieci. Działa on jednak tylko częściowo. Owszem, taka młoda osoba będzie wypracowywała sobie zniżki za każdy rok bez szkód (nawet gdy pojazdem faktycznie nie jeździ). Ale problem w tym, że rodzic będzie musiał pogodzić się ze zwyżkami za wiek i brak doświadczenia, jeśli np. dziecko ma 20 lat i dopiero co zdobyło prawo jazdy. Oznacza to, że od składki podstawowej zostanie odjęte np. 60 proc. zniżki za brak szkód starszej osoby, ale za to potem będzie dodane np. 100 czy nawet 200 proc. zwyżki za młody wiek drugiego współwłaściciela. Dodatkowo, jeśli właścicielem jest osoba ze zniżkami, a współwłaścicielem kierowca ze zwyżkami, to do wyliczenia składki będą brane te drugie.