"W tej chwili Komitet Stały Rady Ministrów zajmuje się przygotowaniem tego dokumentu i za tydzień, może za dwa tygodnie, na Radzie Ministrów będziemy rozpatrywać tę listę. Na razie nie ma takiej listy, jest materiał przygotowany przez ministra Grada" - powiedział Tusk podczas briefingu na gdańskim lotnisku w Rębiechowie, zapytany, czy zna listę firm do prywatyzacji, opracowaną przez ministra skarbu Aleksandra Grada.

Zaktualizowany program prywatyzacji zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku. Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos.

Grad wyjaśniał w niedzielę, że jest to jego propozycja, która zostanie jeszcze przedyskutowana przez rząd. Minister odniósł się też do działań związków zawodowych, które zostały podjęte po upublicznieniu informacji o planach sprzedaży akcji KGHM.

W czwartek związkowcy z KGHM ogłosili pogotowie strajkowe; tego samego dnia wicepremier Grzegorz Schetyna powiedział dziennikarzom, że prywatyzacja miedziowej spółki nie wchodzi w grę w tej kadencji parlamentu.

W piątek Donald Tusk zapowiedział rekomendowanie rządowi wyłączenia KGHM z szybkiej prywatyzacji. Według szefa rządu prywatyzacja spółki nie jest opłacalna z punktu widzenia interesu państwa, bo dywidenda z zysku KGHM w ciągu 5-6 lat dałaby państwu takie same korzyści, co sprzedaż udziałów Skarbu Państwa.