W poniedziałek w Katarze zawarta została umowa na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski. Kontrakt podpisały katarski dostawca gazu LNG Qatargas oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. We wtorek z kolei minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że katarski fundusz QInvest jest inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Jak mówił na środowej konferencji prasowej Tusk, polskie rządy od wielu lat podejmowały starania, by zdywersyfikować źródła dostaw gazu, tak by uniezależnić się od dostaw z Rosji.

"Projekt wymagał bardzo wielu działań. Dzisiaj możemy mówić o zakończeniu pierwszego, najważniejszego etapu, jakim jest nawiązanie strategicznej współpracy z naszymi partnerami z państw Zatoki. W tym przypadku chodzi o Katar. Mamy za sobą podpisanie długoterminowego kontraktu gazowego i rozpoczęliśmy intensywnie budowę gazoportu" - powiedział premier.

Zdaniem premiera, nawiązanie współpracy może być szansą na "poważne zastrzyki pieniędzy inwestycyjnych w naszym kraju".

"W 2014 r. będziemy odbierali pierwsze dostawy gazu skroplonego z Kataru"

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział na konferencji, że rząd prowadzi aktywną politykę gospodarczą i współpracę z tymi częściami świata, gdzie współpraca była na zbyt słabym poziomie lub nie było jej w ogóle. "To dotyczy Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej, jak również Dalekiego Wschodu" - wyjaśnił.

Szef resortu skarbu podkreślił zaangażowanie rządu Kataru w zawarcie umowy. "Dzięki niej zbudowaliśmy pewien element wzajemnego zaufania nie tylko z Katarem, ale z krajami Zatoki Perskiej. Dzięki tej umowie (...) będziemy mogli realizować wiele innych projektów gospodarczych, zarówno z Katarem, jak i Kuwejtem, z inwestorami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak i Arabii Saudyjskiej. Przypomnę, że Katar jest największym na świecie producentem gazu skroplonego" - powiedział.

"Jesteśmy pewni, że w 2014 roku będziemy odbierali pierwsze dostawy gazu skroplonego z Kataru" - zaznaczył Grad.