"Mam nadzieję, że 18,2 mld zł (deficytu budżetowego przewidywanego w ustawie budżetowej - red.) nie zostanie zwiększone, a w ostateczności zwiększone zostanie bardzo niewiele" - powiedział minister.

Kotecki przedstawiał Komisji informacje resortu na temat Raportu Komisji Europejskiej w sprawie przekroczenia przez Polskę w 2008 r. dopuszczalnego Traktatem europejskim deficytu budżetowego. Wyniósł on 3,9 proc., tymczasem traktat dopuszcza 3 proc. W efekcie tego KE podjęła pierwsze kroki zmierzające do wszczęcia wobec Polski tzw. procedury nadmiernego deficytu.

"Należy się spodziewać, że opinię KE potwierdzi Ecofin i procedura nadmiernego deficytu zostanie wszczęta 7 bądź 8 lipca tego roku" - poinformował Kotecki.

Kotecki: koszty reformy emerytalnej w ubiegłym roku wyniosły 2,9 proc. PKB

"Gdybyśmy reformy emerytalnej nie robili, to deficyt sięgnąłby 1 proc. i nie byłby nadmierny" - zapewnił Kotecki. Dodał, że za kolejne 0,4 proc. odpowiedzialne były samorządy. Minister powiedział też, że zgodnie z wiosennymi prognozami KE, nadmierny deficyt w tym roku będzie istniał w 20 krajach UE, a procedura nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Nie pływa także "bezpośrednio" na nasze plany dotyczące wejścia do mechanizmu ERM2.