DMF jest preparatem, który zapobiega rozwojowi pleśni w skórzanych meblach, galanterii czy obuwiu podczas ich transportu w wilgotnym otoczeniu. Jest ona dodawana w małych woreczkach np. do pudełek z obuwiem lub umieszczana wewnątrz mebli. Chroniąc przed rozwojem pleśni, środek ten paruje, przenika do produktu oraz do skóry. Produkty zawierające tę substancję sprowadzane były głównie z Chin.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że DMF powodował silne reakcje alergiczne: bolesne swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienia oraz oparzenia. Reakcje skórne występowały już przy zawartości 0,1 mg na kg.

KE zakazała wprowadzania do obrotu produktów zawierających 0,1 mg DMF w kg produktu

Dlatego Komisja Europejska zakazała wprowadzania do obrotu produktów zawierających 0,1 mg DMF w kilogramie produktu. Decyzja ta obowiązuje od 1 maja i dotyczy wszystkich państw członkowskich. W polskim prawie jest ona wdrożona w formie rozporządzenia rządu.

Jak wyjaśnia UOKiK, zakaz wprowadzania do obrotu towarów zawierających DMF oznacza, że nie będą one mogły być sprowadzane przez przedsiębiorców, a także sprzedawane.

Jednocześnie UOKiK zwraca uwagę, że tylko DMF jest zakazany w obrocie - inne impregnaty, np. silica żel, znajdujący się w podobnych co zakazana substancja woreczkach, są dopuszczalne.