"Firmy, które mają problemy z kurczącym się rynkiem i sprzedażą towarów w Europie powinny przenosić część produkcji do Chin" - powiedział uczestniczący w piątkowym spotkaniu poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Golik. Dodał, że "wszystkie duże firmy już są obecne w Chinach - teraz pora na średnie".

Park Przemysłowy Suqiao to położony w pobliżu miasta Gulin w południowej części Chin, specjalny obszar przemysłowy bogato wyposażony w infrastrukturę potrzebną do prowadzenia biznesu w branżach takich jak przemysł: elektroniczny, farmaceutyczny, spożywczy i samochodowy.

Do inwestowania w Parku zachęcał radca ekonomiczno-handlowy w ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Ma Changlin. "W odległości 5 godzin jazdy od Parku znajduje się 300-milionowy rynek konsumentów" - powiedział. "To także brama na kraje południowo-wschodniej Azji" - dodał.

Jak zapewniali obecni na spotkaniu Chińczycy, region, w którym powstał Park, oferuje konkurencyjne koszty prowadzenia biznesu. Jako przykład podano m.in. koszt użytkowania ziemi przemysłowej, który jest 10 razy mniejszy niż w Szanghaju. Koszty pracy są 20 do 60 proc. niższe niż miastach położonych w Delcie Rzeki Perłowej - centrum przemysłowe Chin, w którym mieści się ok. 100 tys. fabryk.

"Park przemysłowy Suqiao oferuje szczególnie dobre warunki do inwestowania dla średnich firm branż przemysłu budowlanego, fotoelektrycznego i maszynowego" - powiedział przewodniczący delegacji chińskiej Jigang Tang.

Do inwestowania w Chinach zachęcał także obecny na spotkaniu Stanisław Leśniewski z Ministerstwa Gospodarki. Powiedział, że "polskie firmy wciąż zbyt mało inwestują w Chinach". Zachęcał, by Chiny tworzyły coraz więcej systemów zachęt do inwestowania w Państwie Środka.

Przedstawiciele delegacji chińskiej poinformowali przedsiębiorców, że inwestorzy, którzy zdecydują się zainwestować w Parku Przemysłowym Suqiao, mogą liczyć na pomoc i wsparcie Bank of China - jednego z największych banków w Chinach.

Piątkowe spotkanie zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza.