statystyki

W tym roku nie będzie dopłat do aut dla niepełnosprawnych

autor: Marcin Jaworski27.04.2009, 03:00

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie dopłaci do zakupu aut dla osób z dysfunkcjami.

Reklama


Reklama


Nie spodziewamy się, żeby w tym roku znalazły się pieniądze na sfinansowanie programu Sprawny Dojazd, dlatego rada nadzorcza zdecydowała o jego zamknięciu – mówi Tomasz Leleno, rzecznik PRFON.

W 2008 roku fundusz wydał na ten cel 217 mln zł, co wystarczyło na dopłaty do zakupu 8,3 tys. aut i kursów prawa jazdy dla 565 osób. Już w ubiegłym roku zabrakło około 180 mln zł na dofinansowanie zakupów dla około 7 tys. osób. Skutki braków w budżecie PFRON widzą już teraz dealerzy firm, które przygotowywały specjalną ofertę dla tej grupy klientów.

– Zainteresowanie zdecydowanie spadło – mówi Tomasz Piasny ze Skoda Auto Poland. – Niestety, indywidualne upusty nie mogą się równać z ewentualnym wsparciem ze strony PFRON – dodaje.

Fundusz dokładał do zakupu nowego samochodu (pod warunkiem że nie był on droższy niż 71,6 tys. zł) nawet 28 tys. zł. Przy aucie nie starszym niż trzyletnie dofinansowanie wynosiło prawie 22,5 tys. zł.

– Dofinansowanie ma wpływ na liczbę przystosowywanych samochodów – mówi Krzysztof Zalewski z firmy AutoPol.

Dodaje, że podstawowym źródłem środków pozwalającym na dostosowywanie aut jest PFRON (programy Pegaz 2003 i Sprawny Dojazd, z których działa już tylko ten pierwszy).

– Również różnego rodzaju fundacje angażują się w pomoc dla swoich podopiecznych, niekiedy firmy ubezpieczeniowe finansują adaptację samochodu w ramach należnych odszkodowań powypadkowych – mówi Krzysztof Zalewski.

Ograniczanie dofinansowywania to zła informacja dla wspomnianej Skody czy Fiata kładących duży nacisk na dotarcie do tej grupy klientów.

– Już w 1998 roku uruchomiliśmy program sprzedaży skierowany do osób niepełnosprawnych – mówi Bogusław Cieślar, rzecznik Fiat Auto Poland.

Fiat kupił dla Centrum Kształcenia i Rehabilitacji w Konstancinie symulator, który pozwala wykazać, czy dana osoba w jej stanie niepełnosprawności jest w stanie kierować autem.

– W ramach projektu Szkoła Auto prowadzimy kursy doszkalające kierowców niepełnosprawnych, a od tego tygodnia zaczynamy nowy projekt w ramach Szkoły Auto, a mianowicie L Driving, czyli kurs nauki jazdy dla osób niepełnosprawnych – mówi Tomasz Piasny.

Brak finansowania zmniejsza też popyt na auta innych firm.

– Nasze samochody, które są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów lub automatyczne sprzęgło, tzw. easytronic, mogą być łatwo dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Przemysław Byszewski, rzecznik General Motors Poland.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • niepełnisprawny(2009-04-27 09:50) Odpowiedz 00

  Ale będą pieniądze na audykty sprawozdania ankiety i wycieczki do krajów tropikalnych dla tych co tak bardzo chcą nam ponagać.

 • ARTUR(2009-04-27 11:15) Odpowiedz 00

  I TAK SIE POMAGA NIEPEŁNOSPRAWNYM, ZABIERA SIĘ PIENIĄDZE Z WCZEŚNIEJ ZAPLANOWANEGO PROJEKTU SPRAWNY DOJAZD. CIEKAWE NA CO W TYM ROKU PRZEZNACZY PFRON PEWNIE NA SWOJE POTRZEBY .

 • kobieta(2009-04-27 19:57) Odpowiedz 00

  Pozytywna decyzja o przyznaniu samochodu w roku 2008 , którego nie otrzymałem -brak środków i teraz mowicie że w2009 nie będzie tego dofinansowania to po co było składać te wnioski. Najpierw się pozytywnie opiniuje a później pozostawia się takie osoby samym sobie .

 • Treska(2009-05-04 15:16) Odpowiedz 00

  PFRON nie zastanawia się w ogóle nad pomocą indywidualną dla osób, które pracują lu chcą pracować. Pomoc mogliby otrzymać pracodawcy. Sposobów jest wiele. Tyle, że pracodawcy nie pchają się nawet do zatrudniania. Papierkowej roboty tyle, że nie opłaci się przyjmować. A szkoda. A sam program był ogromnym obciążeniem dla niepełnosprawnych. Bo, by utrzymać auto trzeba było mieć dochód netto min. 2500 zł. Nikt na to nie patrzy- niestety. W Polsce nikt takiego wynagrodzenia pracownikowi ze wsi nie zapewni. Wystarczyłoby dofinansować do kosztów utrzymania w firmie i przynajmniej jedna grupa byłaby zadowolona.

 • Janina(2009-08-05 08:02) Odpowiedz 00

  Janina jestem osobą samotną opiekującą się synem niepełnosprawnym i jednocześnie pracującą myślałam ,że dostanie syn dofinansowanie i i nie będę uszczuplać budżetu wynajmując taksówkę ale ważniejsze jest zabrać pieniądze i dać innym osobom niech się dorabiają na naszych dzieciach a nam jak zwykle wiatr w oczy.

 • aga(2010-01-22 14:30) Odpowiedz 00

  pieniądze bierze szef zakładu pracy chronionej !!!

 • Gość(2010-03-17 20:38) Odpowiedz 00

  Czemu w innych krajach UE niepełnosprawni mają lepsze warunki na otrzymywanie samochodów i nie mają z tym problemów.Tylko w Polsce tak może być.

 • Jurek(2010-03-17 20:41) Odpowiedz 00

  Czy jest możliwość odwołania się do do najwyższego sądu w tej sprawie?

 • robokop(2011-10-05 09:48) Odpowiedz 00

  pieniądze o dofinansowanie na samochody już się rozeszły ,nie oglądacie telewizji
  PFRON obdarował uczciwych biznesmenów .Przecież jeżdżą gablotami .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama