statystyki

Słupy na polach warte miliardy złotych

autor: Ireneusz Chojnacki15.04.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Tylko 10 proc. nieruchomości pod infrastrukturą energetyczną ma uregulowany stan prawny. Pojedyncze roszczenia za bezumowne korzystanie z gruntów przekraczają nawet 10 mln zł. Brak rozwiązań systemowych w sprawie odszkodowań hamuje inwestycje w sieci.

reklamareklama


Właściciele nieruchomości, na których stoją słupy energetyczne i nad którymi przebiegają linie energetyczne, coraz częściej próbują od energetyki uzyskiwać odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Formalnie mają ku temu podstawy, bo niemal cały polski system elektroenergetyczny został zbudowany bez poszanowania praw właścicieli nieruchomości, a więc i bez zapłaty za posadowienie na działkach czy polach słupów energetycznych. Energetyka uchodzi za bogatą branżę i zdarza się, że wartość nawet pojedynczych roszczeń odszkodowawczych przekracza 10 mln zł. Problem dotyczy większości nieruchomości, na których stoją słupy i nad którymi przechodzą linie energetyczne, a są ich w skali kraju miliony.

Miliardowe roszczenia

- Trzeba odgórnie uregulować problem wysokości opłat za służebność gruntową pod istniejącą infrastrukturą liniową. Nasze sieci przechodzą nad ok. 1,2 mln działek i nie wyobrażamy sobie, że mielibyśmy kwestie odszkodowań ustalać z każdym oddzielnie na drodze sądowej - mówi Dariusz Chomka, rzecznik PSE Operator.

PSE Operator już w ubiegłym roku oszacował, że gdyby zgodził się na roszczenia właścicieli działek, to odszkodowania mogłyby wynieść nawet 17 mld zł. W sumie ma teraz 470 roszczeń, z czego około 60 proc. zostało oszacowane na łączną wartość ok. 50 mln zł. W sądach jest już stroną 80 postępowań sądowych na kwotę ok. 27 mln zł. Podobne problemy mają dystrybutorzy energii, ale zwykle nie chcą o nich mówić publicznie.

- Nie więcej niż 10 proc. nieruchomości zajętych pod infrastrukturę dystrybucyjną ma uregulowany stan prawny. W ostatnich latach załatwiane były głównie sprawy nieruchomości pod nowe inwestycji, a tych starych raczej nikt nie ruszał ze względu na skalę problemu - uważa przedstawiciel jednej z firm energetycznych, proszący o zachowanie anonimowości.

Są jednak firmy dystrybucyjne, które otwarcie przyznają, że problem jest, ale szacunki dotyczące wielkości możliwych odszkodowań traktują bardzo ostrożnie.

- Roszczenia nazywamy medialnymi, gdyż korespondencja o odszkodowania nasila się po publikacjach rozważających możliwości uzyskania środków z tytułu obecności infrastruktury na gruntach prywatnych. Opiewają one łącznie na kilkadziesiąt milionów złotych, ale to wstępne wnioski. To po prostu rozpoznanie na zasadzie a nuż się uda - wyjaśnia Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik Energa-Operator, która ma jednak już około 200 spraw sądowych o odszkodowania.

Płacą odbiorcy prądu

W przypadku energetyki nie ma potrzeby, żeby jak w przypadku inwestycji drogowych dystrybutorzy czy operator kupowali grunty na własność. Bywa jednak, że wskutek postanowień sądów energetycy muszą kupować faktycznie zbędne im nieruchomości. Tak czy inaczej ostatecznie za odszkodowania czy zakup nieruchomości płacą odbiorcy energii. Ceny przesyłu i dystrybucji są wprawdzie regulowane, czyli zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki, ale ten przyznaje, że odszkodowania i wynagrodzenia za służebność gruntową są przenoszone w ceny.

- W taryfach cenowych energetyki przenosimy odszkodowania i wynagrodzenia za służebności gruntowe czy za korzystanie z cudzych gruntów. To oczywiście ma wpływ na wysokość cen energii, ale na razie niewielki - mówi Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Brak systemowych rozwiązań w zakresie regulacji wartości odszkodowań za bezumowne korzystanie z nieruchomości grozi energetykom sprawami sądowymi na wielką skalę, a odbiorcom energii podwyżkami cen. Gorzej, że nie ma też rozwiązań, które regulowałyby wysokość płatności za korzystanie z nieruchomości w przypadku planowanych lub rozpoczętych inwestycji. Bez tytułu prawnego nie da się już postawić nigdzie żadnego słupa, a budowa linii energetycznej oznacza konieczność uzyskania prawa do korzystania z setek nieruchomości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 37

 • 1: Narodowiec. z IP: 83.19.37.* (2009-04-15 03:36)

  Przeznaczcie tą sume na konserwacje i remont tych sieci przesyłowych, a nie na banialuki.!!

 • 2: Narodowiec2 z IP: 80.240.172.* (2009-04-15 08:36)

  Komuna 30 lat temu zbudowała i na tym sie sprawa modernizacji energetyki w tym kraju skończyła (nie licząc prywatyzacj- czyt. wyprzedaży majatku narodowego).

  Jeszcze kilka lat i będzie jak przed IIWŚ - 30% wsi bez prądu

 • 3: Korporacja Feniks z IP: 83.14.205.* (2009-04-15 10:15)

  Roszczenia odszkodowawcze=Korporacja Feniks

 • 4: benek z IP: 83.29.230.* (2009-04-15 11:44)

  Kraków Która kancelaria podejmie się prowadzenia sprawy w sądzie o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez,które przebiega linia enerbetyczna,wodociąg,gazociąg, II działka gazociąg,III dzaiłka
  słup w działce.Uzyskanym oszkodowaniem dzielę się po połowie 50/50.
  tel.511/840-636

 • 5: matbud z IP: 84.205.161.* (2009-04-15 12:12)

  Zlecę pozew o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu przez który na długości ok 40mb przechodzi kabel energotechniczny Vatenfala i nie mogę wybudować budynku tel 606417233

 • 6: d.k z IP: 85.222.4.* (2009-04-15 15:56)

  Polecam Wam kancelarię ATABERG z Warszawy - prowadzi dla mnie dokładnie taką sprawę.

 • 7: poszkodowany z IP: 193.201.167.* (2009-04-15 16:34)

  Szukam prawnika z doświadczeniem, który podejmie się sprawy odzyskania odszkodowania od energetyki. Mam na działce budowlanej 2 słupy wysokiego napięcia i linię 110 kV bezpośrednio nad domem. Nie zapłacę prawnikowi nic, dopóki nie dostanę odszkodowania. Czekam na kontakt zainteresowanych. slawek.jola@neostrada.pl

 • 8: mrowka z IP: 208.35.180.* (2009-04-16 03:45)

  na moim gospodarstwie rolnym stoi 7 slupow w tym 2 w poblizu domu. Moja babcia opowiadala mi jak walczyla z ludzmi aby nie stawiali tych slupow oni jednak na sile je postawili. Ile moglabym dostac odszkodowania? Czekam na chetnego prawnika e-mail: yoda9134@wp.pl

 • 9: Szczęsliwy zwycięzca z IP: 91.94.91.* (2009-04-16 10:00)

  Ja miałem podobny problem. Mam słup na działce rolnej i jesden na działce budowlanej. Korzystali z moich terenów bezpłatnie i bezkarnie. a spróbuj nie płacic za prąd to zaraz ci odetną. Pomogło mi Europejskie Centrum Odszkodowań z Legnicy. Trwało to ponad rok ale ja nic nie robiłem i uzyskali za mnie odszkodowanie. Polecam

 • 10: MS z IP: 83.27.71.* (2009-04-16 16:18)

  Wiadomość została ukryta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama