Związki zawodowe nie będą się sprzeciwiać zniesieniu tzw. kominówki, wynika z ustaleń GP. Projekt zmiany ustawy o ponadnormatywnych wynagrodzeniach czeka na podpis prezydenta.
Do czwartku prezydent musi podjąć decyzję, czy podpisze projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z 30 sierpnia 1996 r. (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 171, poz. 1397 z późn. zm.). Przyjęta już przez parlament ustawa znosi ograniczenia w wysokości zarobków szefów państwowych firm.
Z ustaleń GP wynika, że związki zawodowe, wbrew wcześniejszym obawom, nie zwrócą się do prezydenta o zawetowanie przepisów.
- Organizacje pracownicze nie będą się sprzeciwiać zniesieniu kominówki. Chcą jednocześnie następnego kroku w tym kierunku w postaci uchylenia ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców - mówi osoba zbliżona do Komisji Trójstronnej.
Ustawa ta nakłada na niektórych pracodawców obowiązek prowadzenia negocjacji płacowych w firmie. Na początku roku kalendarzowego pracodawca ma obowiązek w drodze negocjacyjnej ustalić tzw. wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
- Jest kierunkowa zgoda rządu na uchylenie bądź zmianę ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń - przyznał w rozmowie z GP Rafał Baniak, wiceminister gospodarki.
Nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych zakłada, że to rady nadzorcze spółek, w których Skarb Państwa ma ponad 50 proc. udziałów, będą ustalać wynagrodzenia dla członków zarządów. Obecnie członkowie kierownictw ok. 700 państwowych spółek (m.in. PZU, Ruchu czy Lotosu) mogą zarabiać maksymalnie 18,6 tys. zł. Nowe przepisy zakładają, że wysokość pensji menedżerów podlegałaby kontroli resortu skarbu lub akcjonariuszy. Minister tego resortu miałby możliwość obniżenia wynagrodzenia menedżerów w podległych mu spółkach w sytuacji, gdyby nie podejmowali oni działań zwiększających wartość firm.
18,6 tys. zł brutto mogą zarabiać obecnie maksymalnie członkowie zarządów 700 państwowych spółek