W Danii zużyte opakowania można spieniężyć np. w automatach butelkowych, które znajdują się w supermarketach niemal wszystkich sieci handlowych. Za otrzymany talon można zrobić zakupy lub odebrać pieniądze w kasie.
Dania jest krajem, gdzie troska o środowisko jest głęboko zakorzeniona w świadomości jej mieszkańców. Chodzi tu nie tylko o ekologiczne produkty żywnościowe, ale też bardzo mocno rozwinięty recykling i odzysk surowców wtórnych i opakowań (blaszanych lub szklanych). Kupując w sklepach lub supermarketach napoje, do ich ceny doliczany jest bardzo często (liczba tych produktów ciągle rośnie) tzw. Pant, czyli kaucja w wysoskości 1 DKK (Pant A), 1,5 DKK (Pant B) i 3 DKK (Pant C).
Na każdym pantowym opakowaniu zwrotnym można znaleźć stosowny symbol. Niektóre butelki, np. z piwa nie posiadają jednak odpowiedniego symbolu, mimo że są opantowane. Duńczycy bardzo często zostawiają opantowane opakowania zwrotne w różnych miejscach - wystarczy przejść ulicami. Niektórzy obywatele Królestwa Danii ze zbierania pozostawionych puszek lub butelek szklanych czy plastikowych uczynili sobie źródło całkiem przyzwoitych dochodów.
Opakowania te można spieniężyć w automatach butelkowych (Flaskeautomat), które znajdują się w supermarketach sieci handlowych: Netto, Fakta, Irma, Super Brugsen, Lidl, Super Best, Fotex. Jedyną siecią, która nie posiada w Danii automatów do opakowań zwrotnych jest, Aldi - tam zwrot odbywa się w kasie.
Automaty przyjmują także skrzynki po piwie, ale tylko te, które dostępne są w danej sieci (np. Netto - skrzynki na 24 butelki, Fakta, Fotex - 30 butelek). Skrzynka - w zależności od wielkości - warta jest 12,5 DKK lub 14 DKK.
Pamiętać należy o tym, iż np. w sieci Netto funkcjonują wyłącznie skrzynki 24-butelkowe, a w Fakcie, Foteksie i Aldi 30-butelkowe. Butelki po piwie (0,33 l) przyjmują wszystkie automaty. Trochę gorzej jest z półlitrowymi butelkami obcych (nie duńskich) marek piwa, gdyż automat może ich nie przyjąć, mimo iż widnieje na nich właściwy symbol, bo zakupione zostały w innej sieci.
Taka sytuacja ma także miejsce np. w przypadku półlitrowych twardych butelek po napoju Faxe Kondi lub napojach Jolly zakupionych w Aldi. Zawsze można znaleźć automat, który przyjmie butelkę odrzuconą przez inny.
Każdy automat po naciśnięciu zielonego guzika (Uwaga: automaty w Fakcie mają dodatkowo żółty guzik, którego naciśnięcie powoduje przekazanie całej kwoty na UNICEF) drukuje bon na sumę sprzedanych butelek i puszek, który zrealizuje się w kasie - jego wartość odliczyć można od zakupów lub pobrać całą gotówkę. W danym sklepie można realizować tylko bony pochodzące z automatu znajdującego się w tym sklepie.
● KRZYSZTOF KOZIK
na stałe mieszka w Kopenhadze