statystyki

Towary w magazynie mogą być dowodem, że się z niego już korzysta

autor: Marcin Nagórek12.10.2018, 08:47; Aktualizacja: 12.10.2018, 09:55
Użytkowanie obiektu budowlanego wzniesionego jako magazyn nie jest uzależnione od tego, czy w chwili kontroli znajdują się w nim pracownicy obsługujący magazyn, ani od tego, czy istnieje system reguł, według których magazyn funkcjonuje.

Użytkowanie obiektu budowlanego wzniesionego jako magazyn nie jest uzależnione od tego, czy w chwili kontroli znajdują się w nim pracownicy obsługujący magazyn, ani od tego, czy istnieje system reguł, według których magazyn funkcjonuje.źródło: ShutterStock

Inspekcja nadzoru budowlanego nałożyła na naszą spółkę karę w wysokości 30 tys. zł (a inspekcja wojewódzka ją potwierdziła) za użytkowanie bez ostatecznego pozwolenia hali magazynowej i produkcyjnej okien. Uważamy, że niesłusznie, bo wprawdzie w hali były gotowe produkty, ale nie było tam pracowników. Dodam, że nie ustanowiliśmy nawet reguł funkcjonowania magazynu. Czy kara jest zasadna?

W opisywanej sytuacji inspekcja mogła słusznie uznać, że przedsiębiorca przystąpił do użytkowania hali bez pozwolenia i nałożyć karę. W art. 57 ust. 7 prawa budowlanego postanowiono bowiem, że w przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem art. 54 i 55 organ nadzoru budowlanego wymierza karę z tytułu nielegalnego jego użytkowania. Z art. 54 wynika, że do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagane jest pozwolenie na budowę albo zgłoszenie budowy, można przystąpić ‒ z zastrzeżeniem art. 55 i art. 57 ‒ po zawiadomieniu o zakończeniu budowy organu nadzoru budowlanego, jeżeli organ ten w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Z kolei art. 55 prawa budowlanego stanowi m.in. o obowiązku uzyskania przed przystąpieniem do użytkowania niektórych obiektów budowlanych decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, a dotyczy to m.in. hal magazynowych.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 8 listopada 2017 r. (sygn. akt II SA/Gl 699/17) wskazano, że adresatem możliwej kary jest inwestor, niezależnie od tego, kto faktycznie dysponuje obiektem budowanym i przystąpił do jego użytkowania. W konsekwencji to inwestor jest adresatem postanowienia o nałożeniu kary.

W kontekście problemu czytelnika warto odnotować stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z 21 lutego 2018 r. (sygn. akt II OSK 1064/16). Podkreślono w nim, że użytkowanie obiektu budowlanego wzniesionego jako magazyn nie jest uzależnione od tego, czy w chwili kontroli znajdują się w nim pracownicy obsługujący magazyn, ani od tego, czy istnieje system reguł, według których magazyn funkcjonuje. Istotny jest fakt, że w takim budynku zostały zgromadzone rzeczy (towary) w celu ich zmagazynowania, czyli przechowania przed dalszym użyciem.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane