W czasie kiedy na warszawskiej giełdzie zniżkują indeksy i spadają obroty na rynku akcji, stale rośnie zainteresowanie notowanymi na GPW instrumentami pochodnymi.

Większe obroty kontraktami

W lutym wolumen obrotu wszystkimi instrumentami pochodnymi wyniósł prawie 1,1 mln sztuk, a po dwóch pierwszych miesiącach tego roku 2,4 mln. To prawie 25 proc. wolumenu obrotów w całym 2007 r. Gazeta Prawna już w styczniu przedstawiała plany GPW co do rozwoju rynku instrumentów pochodnych. Teraz GPW precyzuje swoje zamierzenia.

- Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy na GPW pojawią się dwie nowe pary kontraktów terminowych na waluty, GBP/PLN i CHF/PLN. Mogą pojawić się na rynku już z nowym animatorem. Umowa nie jest jeszcze podpisana, ale jeśli będzie, istotnie poprawi płynność tego rynku - mówi GP Adam Maciejewski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

Obecnie na GPW można handlować kontraktami na kurs USD/PLN i EUR/PLN. Do momentu zniesienia przez GPW i KDPW opłat pobieranych od członków giełdy od obrotu kontraktami terminowymi na waluty (czasowo, do połowy 2008 r.) i braku animatora transakcje na tym rynku były śladowe. Teraz co miesiąc ten rynek bije rekordy pod względem wolumenu obrotów. W lutym sięgnął 3,6 tys. kontraktów, a od początku roku wyniósł 6,2 tys. To więcej niż w całym 2007 r., kiedy transakcje objęły 6 tys. kontraktów. Liczba nowych kontraktów na waluty, które pojawią się na GPW w tym roku, zależy przede wszystkim od rozmów z nowymi animatorami, czyli podmiotami, których zadaniem jest utrzymywanie płynności na rynku.

Jest szansa, że w Warszawie zacznie działać zagraniczny animator opcji na WIG20.

- Jeśli nasze plany się powiodą, będzie to znana firma, która animuje tego typu instrumenty na większości rynków europejskich - dodaje Adam Maciejewski. Ponieważ ten animator planuje zostać członkiem giełdy i będzie musiał dostosować się do rynku pod względem rozliczeniowym oraz technologicznym, działalność na GPW powinien rozpocząć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Będzie nowy indeks

Cały czas trwają też prace nad nowym indeksem. Chociaż giełda nie podaje jeszcze szczegółowych informacji o jego składzie, do pierwszej oficjalnej publikacji nowego indeksu może dojść w czerwcu. GPW jednocześnie wprowadzi związane z nim instrumenty pochodne.

Niższe stawki u brokerów

Jednym z wykorzystywanych przez giełdę sposobów na ożywianie rynku są obniżki pobieranych od członków giełdy opłat, czego najważniejszym efektem powinno być obniżenie stawek w domach maklerskich.

- Znaczna część branży właśnie tak reaguje. Obniżki będziemy stosowali jako element pobudzania rynku, tam gdzie będzie zależało nam na zwiększeniu płynności. Możliwe, że tak postąpimy nie tylko wobec kontraktów walutowych, ale także w przypadku ETF-ów - mówi członek zarządu giełdy.

GPW liczy, że w tym roku przeprowadzone zostaną zmiany prawne, które pozwolą na rozpoczęcie handlu ETF-ami (exchange traded funds, których polityka inwestycyjna polega na biernym śledzeniu wybranego indeksu giełdowego). Adam Maciejewski szacuje, że realny termin pojawienia się ETF-ów na GPW to jesień tego roku. Ich dostarczycielem będzie Lyxor Asset Management z grupy Societe Generale. Pierwszym produktem firmy będzie ETF na WIG20, później pojawią się m.in. ETF-y związane z rynkami zagranicznymi. Giełda nie przewiduje na razie ETF-ów związanych z innymi polskimi indeksami.

PLANY GPW NA 2008 ROK

•  Kontrakty walutowe GBP/PLN i CHF/PLN - w ciągu dwóch miesięcy

•  Nowy indeks - prawdopodobnie od czerwca

•  Zagraniczny animator na rynku opcji - w ciągu najbliższych sześciu miesięcy

•  ETF - jesienią, jako pierwszy do inwestorów trafi ETF na WIG20