statystyki

Stały sklep w przyczepie to obiekt budowlany, potrzebne jest więc odpowiednie pozwolenie

autor: Leszek Jaworski10.02.2018, 14:30
Cel, w jakim dany obiekt został umieszczony na nieruchomości oraz czas funkcjonowania tego obiektu, determinuje jego kwalifikację jako tymczasowego obiektu budowlanego.

Cel, w jakim dany obiekt został umieszczony na nieruchomości oraz czas funkcjonowania tego obiektu, determinuje jego kwalifikację jako tymczasowego obiektu budowlanego.źródło: ShutterStock

Jestem właścicielem piekarni. Towar sprzedaję z moją córką z przyczepy samochodowej, która została posadowiona na prętach stalowych i przystosowana do celów handlowych. Obiekt ten, pomimo rejestracji jako pojazd, nie jest użytkowany jako przyczepa, a jego głównym przeznaczeniem jest funkcja handlowa (sprzedaż pieczywa). Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał jego rozbiórkę jako samowoli budowlanej. Przyczepa stanowi jednak pojazd, a nie obiekt budowlany. Ma zamontowane koła, tablicę rejestracyjną oraz wykupione OC. Czy organ mógł na mnie nałożyć taki nakaz?

Tak, ponieważ przyczepa jest przeznaczona i wykorzystywana na cele działalności handlowej jako stacjonarny punkt sprzedaży pieczywa. Ponadto spełnia pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym warunki do uznania jej za tymczasowy obiekt budowlany. Faktu tego nie zmienia okoliczność, że przyczepa ma zamontowane koła, tablicę rejestracyjną oraz wykupione OC, przez co istnieje możliwość jej przemieszczenia przez przyłączenie do pojazdu samochodowego. Cechy te pozostają bowiem bez związku z funkcją, jaką pełni obiekt: jest to stacjonarny punkt sprzedaży pieczywa.

Innymi słowy cel, w jakim dany obiekt został umieszczony na nieruchomości oraz czas funkcjonowania tego obiektu, determinuje jego kwalifikację jako tymczasowego obiektu budowlanego. Zatem przyczepa samochodowa o funkcji handlowej, z jaką mamy do czynienia w niniejszym stanie faktycznym, stanowi tymczasowy obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: p.b.).


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

  • dziadek(2018-02-10 16:02) Zgłoś naruszenie 91

    zdaje się że Drzymała pod zaborem miał lżej - wóz na kołach już nie był obiektem

    Odpowiedz
  • BABA JAGA(2018-02-10 16:40) Zgłoś naruszenie 40

    To co z przyczepami campingowymi i camperami .Jak masz przyczepę campingową to masz dwa domy i płacisz podatek od jej postawienia w ogrodzie??? Czyja to nowa interpretacja ? Naszego "lokalnego" idioty???A ja Baba Jaga też miszę miec OC???

    Odpowiedz
  • scotiok(2018-02-10 18:01) Zgłoś naruszenie 41

    Porypana logika urzęfasa. Mie może voś nyć jednym i drugim, chyba to tylko możliwe w PISlandii.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-02-10 19:27) Zgłoś naruszenie 40

    Biada nam gdy dowiedzą się że każdy z mas nosi pierwiastek kobiecy i męski. To podatek dochodowy zapłacimy podwójnie.

    Odpowiedz
  • Abi(2018-02-11 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jest to obiekt budowlany tylko urządzenie ( nie spełnia elementów obiektu budowlanego) , co innego prawo do korzystania z tych gruntów i zgodność z przeznaczeniem w planach przestrzennego zagospodarowania.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane