Eksperyment PiS: Czy da się zrobić z Polski państwo opiekuńcze, nie podnosząc podatków?

autor: Jakub Kapiszewski, Marek Chądzyński27.10.2017, 09:00
Cóż z tego, że wydajemy miliardy, skoro państwo nie każdym się opiekuje. Wyznaczyło sobie cel – wspieranie rodzin – i go realizuje. A co z walką ze społecznym wykluczeniem, ubóstwem mieszkaniowym, słabą dostępnością opieki zdrowotnej?

Cóż z tego, że wydajemy miliardy, skoro państwo nie każdym się opiekuje. Wyznaczyło sobie cel – wspieranie rodzin – i go realizuje. A co z walką ze społecznym wykluczeniem, ubóstwem mieszkaniowym, słabą dostępnością opieki zdrowotnej?źródło: Newspix
autor zdjęcia: KRZYSZTOF BURSKI

Po tym, jak rząd postanowił przeznaczać 23 mld zł rocznie na wspieranie rodzin, po serii deklaracji o sprawiedliwszym podziale owoców gospodarczego wzrostu, po przechwałkach, że dzięki wysokim wydatkom publicznym Polska wdarła się do unijnej czołówki zestawienia państw, dla których socjal to priorytet, pytanie: czy RP jest już państwem opiekuńczym? – stało się zasadne.

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (22)

  • prawnik(2017-10-27 09:25) Zgłoś naruszenie 296

    Pamiętajmy o jednym. Jedyne pieniądze, jakie rząd ma, to te, które od nas zebrał. Wszelkie inne sztuczki mogą chwilowo udawać skuteczność, ale długofalowo zawsze króluje twarda matematyka. A kto nie wierzy, temu Grecja.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • nasgpdgosabgsa(2017-10-27 09:17) Zgłoś naruszenie 225

    Państwo Opiekuńcze nie działa, a kosztuje krocie i będzie, i nas i Europę Zachodnią, kosztować bardzo dużo. Niż demograficzny, brak zastępowalności Pokoleń, to będą ogromne koszty, plus starzejące się społeczeństwo i wiele innych czynników, hojny socjal, kto na to zapracuje jak będzie nas coraz mniej, czeka nas bankructwo Państwa Opiekuńczego.

    Odpowiedz
  • polio(2017-10-27 09:14) Zgłoś naruszenie 222

    Można podnosić podatki nie zwiększającformalnie podatków. Wystarczy podwyższyć inflacje, ukryć zobowiązania państwa względem firm i na koniec roku można się chwalić Cudem nad wisłą. A po wyborach, które prawdopodobnie przegrają, znów będzie źle bo to wina tuska. Każda partia rządzi z myślą " a po nas choćby potop". Nikt nie myśli długofalowo, bo wszystkie partie mają inne cele i priorytety, które nie są zbieżne z dobrem kraju i ludzi w nim żyjących.

    Odpowiedz
  • Takie sa fakty, reszta to PR(2017-10-27 09:42) Zgłoś naruszenie 151

    W 2010 r. naklady publiczne na system emerytalny wynosily 11,4% PKB, a obecnie 9,1%. Roznica wynosi 2,3 % PKB, ktora w calosci przesunieto na polityke prorodzinna. Jest to przesuniecie kasy tylko w ramach polityki socjalnej. Takie sa fakty, reszta to PR. ----- Oczywiscie mozna z polityki socjalnej wylaczyc system emerytalny i glosic, ze naklady na polityke socjalna wzrosly o 2,3% PKB czyli na dzisiejsze pieniadze o ponad 40 mld zl.

    Odpowiedz
  • EEE(2017-10-27 09:46) Zgłoś naruszenie 130

    PIENIĄDZE NIE BIORĄ SIĘ ZNIKĄDPAMIĘTAJCIE LUDZIE !!!! TAK TWIERDZIŁA MARGARET

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • usa(2017-10-27 09:18) Zgłoś naruszenie 910

    Idąc za tokiem myślenia autora, to cała Europa jest nadopiekuńcza, bo tam system zasiłków jak i kwoty są o wiele wyższe. Teza nietrafiona.

    Odpowiedz
  • EWA(2017-10-27 12:10) Zgłoś naruszenie 93

    Ble, ble, ble. A o kosztach niekonstytucyjnych przywilejów dla rolników, górników, mundurowych i sędziów - ANI SŁOWA! Natomiast w sprawie emerytów - też ani słowa o okradzeniu milionów emerytów z należnej waloryzacji w 2012 r, co skutkuje obniżeniem ich emerytur na zawsze. Ot, takie pogadanki dla głupich...

    Odpowiedz
  • prawicowy liberał(2017-10-27 12:53) Zgłoś naruszenie 71

    "Kiedy rząd coś komuś obieca to zrobi to za twoje pieniądze bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy" Margareth Thatcher. 23% VAT na większość towarów, 19% podatek liniowy, prawie 1200 zł ZUSu co miesiąc. Tyle płaci przeciętny usługowiec. Są oczywiście święte krowy jak lekarze, dla których stawka VAT to 0%. A ludzie zachwycają się marnymi 500 zł, czy lekkim socjalem w cenach leków - mimo że to najbardziej prymitywny chwyt w historii księgowości. Może zamiast zabierać krocie obniżylibyście trochę te drakońskie podatki i dali ludziom trochę pozarabiać i samemu decydować o swoim losie zamiast karmić "zwykłych Polaków" socjalem i uzależniać tych najmniej zaradnych od państwa żeby tylko wabić elektorat? PiS to napewno prawicowa partia???

    Odpowiedz
  • piniusz(2017-10-27 09:26) Zgłoś naruszenie 60

    a może odpowiedzieć sobie trzeba,kto na poprawie sytuacji w kraju ma korzystać?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • młodzi(2017-10-27 22:53) Zgłoś naruszenie 50

    Państwo nie powinno być nadmiernie opiekuńcze w stosunku do osób które nie chcą pracować.Przede wszystkim Rząd powinien pochylić się nad losem ludzi z długim stażem pracy.40 letni staż pracy powinien bezwzględnie uprawniać do należnej emerytury.Człowiek który przepracował fizycznie/zwłaszcza w sektorze prywatnym gdzie jesteś prawie niewolnikiem/40 i więcej lat to jest wrak człowieka.Nie ma on nawet czasu i możliwości zadbać o swoje zniszczone zdrowie.TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE.

    Odpowiedz
  • gość(2017-10-27 11:21) Zgłoś naruszenie 42

    Wcale nie musimy być państwem opiekuńczym i podnosić podatków. Wystarczy aby rządzący przestali kraść, bo nikt o tym nie mówi. Ustanawiają prawo pod swoje krętactwa, złodziejstwa itd.

    Odpowiedz
  • new(2017-10-29 07:29) Zgłoś naruszenie 40

    Dobrze ze wspieraja rodziny, mamy 2017 rok i nie powinno byc biedy ale rzad powinien tez wspierac biznes szczegolnie male firmy, zeby tworzyly sie nowe miejsca pracy, zeby ludzie stawali sie samodzielni i otwierali male 1 osobowe lub rodzinne firmy. Male firmy nie chca zadnych pieniedzy od Panstwa, chca tylko zeby nie bylo tyle oplat i i wiecej udogodnien a nie zakazow. Czy pracujesz czy nie zus trzeba placic to nie jest sprawiedliwe.

    Odpowiedz
  • erere(2017-10-28 09:14) Zgłoś naruszenie 20

    państwo opiekuncze a ja ********** 40 lat za jałmużnę, dobre, niech rząd odda swoje majątki

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2017-10-27 09:23) Zgłoś naruszenie 20

    a ja myślę że -ktoś znajdzie sposób na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

    Odpowiedz
  • jarek(2017-10-28 17:55) Zgłoś naruszenie 01

    Należy jeszcze w większym stopniu zmusić część społeczeństwa (tę bezdzietną oraz z rodziny z jednym dzieckiem) do jeszcze większego wysiłku, aby utrzymać wszystkich pozostałych. Tak aby ci pierwsi zaczęli przymierać głodem, a wtedy PIS będzie miał nawet 51% w sondażach. Czy o takim państwie opiekuńczym mówimy?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jarek do baranisko(2017-10-30 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Masz ciężki orzech do zgryzienia. Nie zrozumiałeś ironii?

    Odpowiedz