TECHNOLOGIE
Po ujawnieniu afery Amber Gold przyszedł czas rozprężenia. Wielu organom państwa wydawało się, że najgorsze już za nimi. Najbardziej znana piramida finansowa (w odbiorze społecznym; nadal w tej sprawie nie zapadł wyrok) padła.
Ale ostatnie kilkanaście miesięcy pokazało, że walczyć z oszustwami finansowymi trzeba nieustannie. Recyclix, Pay Trade International Club, OneCoin czy DasCoin – działanie takich podmiotów tylko potwierdza, że wiele osób czyha na mniej świadomych inwestorów. Najczęściej łowy odbywają się przez internet.
Stary mechanizm w nowym ciele
„W prokuraturze prowadzony jest cykl szkoleń, który docelowo ma objąć grupę 1600 prokuratorów. Przedmiotem szkolenia jest zwalczanie i zapobieganie przestępczości gospodarczej dokonywanej przy użyciu internetu i systemów informatycznych, w tym z wykorzystaniem i przy użyciu kryptowalut” – poinformował w ostatnich dniach w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.
Wyjaśnił, że prokuratura dostrzega zagrożenia związane z rosnącą popularnością kryptowalut, których obecnie jest już ponad 600 odmian.
„Nie można bowiem wykluczyć, że kolejne oferowane na rynku jednostki okażą się z góry zaplanowanym oszustwem opartym na mechanizmie piramidy finansowej, a nie tylko wymianą przy rozproszonej bazie transakcji” – podkreśla Bogdan Święczkowski.
A to za sprawą zyskującego na popularności bitcoina. Słyszy o nim coraz więcej osób. Najczęściej jako o doskonałej inwestycji. Niektórzy zaś postanawiają zdyskontować popularność tej kryptowaluty. I tworzą własne, które jednak znacznie bardziej przypominają piramidy finansowe niż bitcoina.
W kwietniu 2017 r. na łamach DGP opisywaliśmy DasCoina. Pisaliśmy o nim tak: „Jak każda kryptowaluta, aby być cokolwiek warty, musi być wymienny: albo na pieniądze, albo na towary. Na co zaś można wymienić DasCoin? Na nic (...). Choć reklamujący DasCoina nieustannie porównują go do popularnego wśród internautów bitcoina, jest pomiędzy nimi zasadnicza różnica. Wartość bitcoina jest wypadkową popytu i podaży na giełdach, a więc zachowuje się on tak jak standardowa waluta. Kurs DasCoina jest scentralizowany, jego wysokość zależy od widzimisię twórcy systemu. Jeśli któregoś dnia uzna, że jeden DasCoin jest wart zero – wszyscy inwestorzy stracą pieniądze”.
Podobne wnioski wyciągnęli śledczy. W jednej z jednostek prowadzone jest właśnie postępowanie dotyczące DasCoina.
Coraz lepsi śledczy
Tajemnicą poliszynela jest, że prokuratorzy nadal nie są najlepiej przygotowani do walki z przestępczością finansową. Nie są też najsprawniejsi w zwalczaniu przestępczości dokonywanej za pośrednictwem internetu. Stąd cykl szkoleń, w którym ma wziąć udział aż tylu prokuratorów. Chodzi o to, aby w każdej jednostce był chociaż jeden, który odnajduje się w meandrach sieciowych przekrętów.
Podobna inicjatywa była już zresztą realizowana kilka lat temu, jeszcze przed reformą prokuratury. Tyle że na mniejszą skalę, w jednej z apelacji, testowo. Jeden ze szkoleniowców mówi nam, że operacja zakończyła się fiaskiem.
– Założeniem było, aby pokazać prokuratorom, jak można dotrzeć do ludzi zza drugiej strony monitora, by wyjaśnić im, jak działają najnowocześniejsze systemy. Ale pojawił się problem. Duży procent tych, którzy trafili na szkolenie, nie umiała obsługiwać myszki – słyszymy.
Teraz ma być inaczej. Przede wszystkim dlatego, że obecne kierownictwo prokuratury stawia na specjalizację śledczych. Już teraz w Prokuraturze Krajowej funkcjonuje dział ds. cyberprzestępczości. Na poziomie prokuratur regionalnych wyznaczeni zostali koordynatorzy w tej dziedzinie. Ze strukturami utworzonymi w prokuraturze korespondują też te policyjne. W Komendzie Głównej Policji działa biuro do walki z cyberprzestępczością, któremu podlegają wydziały w komendach wojewódzkich policji.
Poprawę w działaniu śledczych dostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stara się walczyć z piramidami finansowymi.
– Konieczna jest symbioza, bo przecież rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej muszą się zająć organy ścigania, a nie my. A warto wiedzieć, że często to są właśnie zorganizowane grupy przestępcze, które z przedsiębiorcami nie mają nic wspólnego. Nasze ostatnie doświadczenia współpracy z prokuraturą pokazują, że dzięki przekazaniu sobie wzajemnie zebranego materiału jesteśmy w stanie działać z różnych stron bardzo skutecznie – mówiła niedawno w wywiadzie dla DGP wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.
Jakub Kralka, autor bloga Techlaw.pl i szef zespołu Bezprawnik.pl, inicjatywę szkoleń dla śledczych chwali.
– Należy docenić, że prokuratura dostrzega zagrożenie ze strony kryptowalut oraz podszywania się pod nie przez twórców piramid finansowych. Mam przy tym nadzieję, że do tej walki wykorzystane zostanie doświadczenie bardziej zaawansowanych w tej dziedzinie partnerów z zagranicy. A w końcu sam proces ścigania będzie na tyle efektywny, że okaże się opłacalny z punktu widzenia interesów państwa – komentuje ekspert.
ferdek(2017-08-03 11:48) Zgłoś naruszenie 4117
Ja od kilku lat płacę bitcoinami za łącze internetowe (bo m.in. tak przyjmują płatności), więc jaka to piramida finansowa- to zwykły środek płatniczy. Ale banki to boli, że przelew bitcoinem idzie na drugi koniec świata 2 sekundy i kosztuje tyle co nic, a przelew bankowy szedłby 3 dni i kosztował 50 euro. To banki robią szkolenia prokuratorom, jak blokować bitcoiny.
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzHahahhahhaa(2017-08-15 08:39) Zgłoś naruszenie 20
Mowa jest o Das coin , potrafisz czytać ze zrozumieniem? No tak ale juz zauwazylem, ze wszyscy naganiacze DAS COINa 3/4 prezentacji mówią o BIT COIN
chomik(2017-08-04 08:34) Zgłoś naruszenie 90
W art nie ma złego słowa o bitcoinie, tylko o pseudo-kryptowalutach. Rozumiem, że zainwestowałeś w krypto i teraz musisz się rzucać z pretensjami na każdy tekst o krypto, w którym nie mówi się, że btc będzie za rok po 100 tys. $, ale ostudź trochę głowę i przeczytaj art przed komentowaniem ;) pozdro. I dobrze wiesz, że z kosztami i szybkością przelewów w btc już wcale nie jest tak kolorowo, zwłaszcza przy małych kwotach
Adam Piotrowski(2017-08-06 20:21) Zgłoś naruszenie 248
Prokuratorzy na pewno juz wiedzą o znanych oszustach, którzy namawiaja do "inwestowania" w piramidy finansowe,. Gdyby jednak jakims cudem przeoczyli tych najbardziej znanych złodziei to pomogę: D. Żukiewicz, Pelczarski, Jacak, Kujawa - zobaczcie na ich profile na fb oraz youtube.
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzMichał(2017-08-23 07:19) Zgłoś naruszenie 13
To pracuj na etacie za marne grosze. Ale na początek poznaj pojęcie "piramida finansowa" i struktury firm. Jak to zrobisz może coś trafi do twojej głowy :)
pd(2017-08-07 12:38) Zgłoś naruszenie 84
Das Nic to jedno wielki oszustwo. Szkoda, że tylu leszcze się na to nabrało.
S(2017-08-03 14:38) Zgłoś naruszenie 2023
Nędza redakczyno, bekniesz za te sponsorowane przez banki artykuły i będziesz pisał przeprosiny i wyjaśnienia, już niedługo :)
Odpowiedzkarrramba(2017-08-03 23:26) Zgłoś naruszenie 161
Ja myślałem że o Zusie artykuł.....
OdpowiedzZdzisek(2017-08-03 12:35) Zgłoś naruszenie 1414
To właśnie tak rozpoczyna się żałosne podgryzywanie bardziej swiatlych ludzi przez banki stojace u progu własnej katastrofy. Tak bardzo "przestrzec" czy raczej zastraszyć spoleczenstwo aby tylko utrzymać się na powierzchni. A swiat nieustannie się zmienia i tylko ci, co teraz czerpia korzysci z bankow nie moga pogodzic sie z ta myślą.
OdpowiedzFUTURENET(2017-08-07 08:58) Zgłoś naruszenie 121
I tylko czekac az padnie kolejna "FUTURENET" konice jest bliski :)
OdpowiedzPL(2017-08-03 11:38) Zgłoś naruszenie 1232
https://www.dealshaker.com/en/ sprawdz sobie ten link pseudo znzwco doucz sie a potem zabieraj glos za takie zeczy redakcja powinna cie wywalic z pracy Link dotyczy One Coina gzie pokazuje ze one coinem mozna placic na tej stronie A Das Coin co zlego jest MLM Pozyskuja inwestorow placac za to prowizjami nie widze redaktrzyno marny nic w tym zlego i poczekajcie z opiniami do poczatku stycznia kiedy wejdzie na gielde Aze jest zcentralizowany chyba dobrze nie bedzie podatny na spekulacje zreszta sa tez inne crypto zcentralizowane doucz sie i zabieraj glos
OdpowiedzLightening Network(2017-08-03 11:42) Zgłoś naruszenie 110
Kryzys Wenezuelski pokazuje, jak istotnym zabezpieczeniem może okazać się bitcoin, nawet lepszym niż złoto. Transfer w kilkanaście minut (po udoskonaleniach LN będzie kilka sekund) do każdego miejsca w świecie, bezpieczeństwo przechowywania, możliwość kupowania w detalu. W Wenezueli, ludzie kupują nawet żywność za BTC przesłane przez rodziny z USA.
OdpowiedzPaweł(2017-08-03 11:27) Zgłoś naruszenie 720
No ciekawe ten kto to pisał twierdzi, że kryptowalute należy wymienić na pieniądze albo towar, żeby nie był to scam No zgoda tylko dlaczego uwzględniono w zestawieniu piramid OneCoina za którego można kupić samochody, domy i inne rzeczy na platformie Dealshaker.com. Widzę, że ktoś się nie przygotował do artykułu i to bardzo.
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzAlf(2017-08-06 20:27) Zgłoś naruszenie 20
Ta strona o ktorej tak tu prawisz....smiech na sali. Kupno po doplacie euro czy tam usd;) Kiedy zawsze koszt euro czy tam usd przewyzsza wartosc towaru no i najwazniejsze, samemu trzeba pokryc koszty przezylki ^^ A widac,ze ludzie nie kupuja z dalekich panstw i nic nie widza o cenach :))) Smiech Smiech Smiech
szejkers(2017-08-04 08:36) Zgłoś naruszenie 62
widzę, że ktoś kupował onecoina, albo jest powiązany ze scamem i teraz ma ból d*** :)
zacofany etatowiec(2017-08-07 17:05) Zgłoś naruszenie 75
REDAKCJO! Czemu nie piszecie artów o futurenet? Moim zdaniem to chyba nawiększa piramida.
OdpowiedzDuży(2017-08-03 10:54) Zgłoś naruszenie 71
Myślę że coraz więcej będzie takich wpisów bo zbyt wiele kasy wymyka im się z pod kontroli, ale że banki padają i że UE robi projekt z możliwością blokowania rachunków bankowych klientów w razie problemow banku to o tym kicha , a to już jawne złodziejstwo. Bo nie dosyć że znikome odsetki to jeszcze w razie problemów straci się całe oszczędności
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzBank(2017-08-03 11:12) Zgłoś naruszenie 10
Zawsze możesz kupić BTC na gieldzie (polskiej). WYSŁAĆ do kasyna a i tak pieniadze nie opuszczają polski.
Jacek(2017-08-03 19:13) Zgłoś naruszenie 71
Jesteśmy świadkami przełomu technologicznego w dziedzinie finansów gdzie o cenie waluty decyduje podaż i popyt a nie lobby bankowe przy wsparciu złodziejskich rządów. Niedowiarki zostaną w tyle o lata świetlne i dalej będą szukać gadających krasnoludków w radiu a jak nie znajdą to orzekną, że radio to oszustwo.
OdpowiedzAKACJA(2017-08-03 14:21) Zgłoś naruszenie 712
TO CO FUTURE NET TEZ JEST POD OSTRZALEM HAHAHA ZAL MI WAS NIC NIE MA NA TO KAZDY WPLACA SWIADOMIE A ZE DZIALA LML CUZ TO POZYSKIWANIE SRODKOW NA POCZET NOWEJ CRYPTO WALUTY IM WIECE KASY TYM WIEKRZA POPULARNOSC I WIEKRZA CENA COINOW
OdpowiedzMichał(2017-08-03 10:24) Zgłoś naruszenie 619
Czyli każdy MLM to oszustwo?, idąc tym tokiem myślenia. haahhaah wasza niewiedza mnie powala.
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzSławomir(2017-08-03 11:30) Zgłoś naruszenie 70
Brawo Maciek. Michał nie bądź głupi.
Maciek(2017-08-03 10:44) Zgłoś naruszenie 90
W MLM wypłacane prowizje pochodzą ze sprzedaży towarów i usług specjalisto. W piramidach z wpłat innych uczestników danego systemu.
DAS NO ONE (2017-08-04 12:40) Zgłoś naruszenie 39
HALLO ALL DasCoin is the first crypto to run on Apple Pay, Visa, and Mastercard technology. Of course people are going to walk away from scams like OneCoin to be with a great company like CoinLeaders. That only makes sense. If you look at the owners behind this company and the technology we have to send crypto worldwide, then you will agree this is the big one and legal also. Here is some background:
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzSca,(2017-09-09 22:18) Zgłoś naruszenie 00
Idiot
Damian(2017-08-03 16:11) Zgłoś naruszenie 30
Mnie okradli ze strony elite earners club com zaufalem im i 5000zl . zeby ich tak sz..... trafil . moje gg464186
OdpowiedzJa(2017-08-20 09:46) Zgłoś naruszenie 23
Wszystko jest piramidą, w kościele papież, w polityce prezydent,w firmie szef itd,
Odpowiedzłukigłowa(2017-09-05 18:31) Zgłoś naruszenie 24
Wydaje się, że mentalność Polaków nigdy się nie zmieni. A szkoda. Rezygnują z lepszego życia. Co za kraj, że każda instytucja MLM jest piramidą finansową, a najlepiej wierzyć w to co konserwatywne. Jak tak dalej pójdzie to nadal będziemy postrzegani jako zacofane szare masy, którymi bardzo łatwo manipulować. Redakcjo, redaktorze - albo niezły hajs Ci dali za artykuł albo jesteś tak zacofany. W takim razie bardzo mi przykro.
Odpowiedzgrzes(2017-08-15 02:10) Zgłoś naruszenie 14
bardzo słaby artykuł, piszący mógłby zdobyć trochę wiedzy o blockchainach i technologii, zamiast używać słowa kryptowaluty a później pisać jakieś głupoty o temacie z rządowych źródeł... Nie jest głupio jest pisać o czymś czego się nie rozumie ? niech prokuratorzy się przyjrzą procesowi wprowadzania pieniądza do obiegu, bo to równie nielegalne. Już nie wspominając o tym, że dolar/funt i działalność banków centralnych może być zrozumiana jako piramida finansowa, jeżeli inne kraje muszą pożyczyć dolara żeby wydać swoją walutę, oczywiście dzięki temu dolar trzyma wartość. Brakuje ogólnej wiedzy o fałszywej ekonomii stworzonej na potrzeby zachodnich cywilizacji, a już tym bardziej normalna, funkcjonująca ekonomia wydaje się być utopią nie możliwą do realizacji. A widzicie, ktoś mimo wszystko stara się coś stworzyć, ale zanim ktoś zdobędzie rzetelną wiedzę i przedstawi ją w Polsce miną lata niestety...
Odpowiedzpolak(2017-11-06 18:24) Zgłoś naruszenie 00
http://millionaireasia.com/
Odpowiedz