statystyki

Sklep odpowie za brak pojemnika na śmieci

autor: Marcin Nagórek28.07.2017, 07:00
śmieci

Obowiązek posiadania pojemnika nie jest też zależny od wytwarzania bądź niewytwarzania odpadów.źródło: ShutterStock

Prowadzę mały sklepik. Pozbywam się śmieci we własnym zakresie albo odbierają je dostawcy. Kontrola straży miejskiej wykazała, że nie mam pojemnika na śmieci, do czego zobowiązuje regulamin czystości w mieście (miasto nie zapewnia pojemników). Powiedziano mi, że będę miał sprawę karną. Czy to prawda?

Reklama


Niestety, w takim przypadku przepisy przewidują odpowiedzialność karną. Przedsiębiorca musi się stosować do regulaminu czystości obowiązującego w jego mieście, a więc m.in. posiadać określony pojemnik na odpady. Skutkiem zaniechania będzie zapewne orzeczenie przez sąd grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł. Jej wymiar zależy od wielu czynników, w tym posiadanych dochodów i postawy przedsiębiorcy. Nie może się on jednak powołać na brak wiedzy, gdyż to nie uchyla odpowiedzialności karnej.

W art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.c.p.g.) postanowiono, że karze określonej w ust. 2 podlega także ten, kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie (chodzi tu o regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy uchwalany przez radę miasta, stanowiący akt prawa miejscowego). A wspomniany ust. 2 stanowi, że kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 u.c.p.g. – podlega karze grzywny.

Artykuł 5 ust. 1 pkt 1 u.c.p.g. mówi, że właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie ich w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie ich w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy, o której mowa w art. 6r ust. 3, obowiązki te przejmie gmina w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami. Z listu czytelnika wynika jednak, że miasto tych obowiązków nie przejęło.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (2)

  • właściciel firmy(2017-07-28 08:30) Zgłoś naruszenie 390

    Płaćcie za posegregowane śmieci to nie będzie problemu.W Szwecji gminy płacą . W Polsce też tak powinno być a nie wykorzystywanie ludzi by robili to za darmo..

    Odpowiedz
  • dziurka leśnika(2017-07-28 10:53) Zgłoś naruszenie 523

    Mało tego -powinni płacić ryczałt bez wzgledu na to czy wywożą smieci .Jeżeli nie ,a będą płacić tylko od ilości to i tak te smieci będą ladowały w lesie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama