Sejm przesłał do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym. Przyszła ustawa ma przede wszystkim poprawić płynność na rynku międzybankowym.

W środę Sejm rozpatrzył sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym.

Poseł sprawozdawca Sławomir Neumann (PO) zaapelował o szybkie uchwalenie ustawy. "Ustawa ma poprawić płynność na rynku międzybankowym" - powiedział podczas debaty.

Projekt ustawy przewiduje, że ze wsparcia będą mogły skorzystać krajowe banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń i fundusze emerytalne.

Wsparcia będzie udzielał w imieniu Skarbu Państwa minister finansów, na wniosek instytucji finansowej. W tym celu zostanie zawarta umowa określająca m.in. formę pomocy i jej wysokość.

Pomoc będzie mogła być udzielana w różnych formach. Skarb Państwa będzie mógł np. zagwarantować spłatę kredytów oraz linii kredytowych przyznanych przez banki innym bankom. Z gwarancji będzie również mógł skorzystać Narodowy Bank Polski (NBP).

Od gwarancji dla banków, w tym dla NBP, będzie również pobierana opłata prowizyjna

Minister finansów będzie jednak żądał ustanowienia zabezpieczenia gwarantującego zwrot pełnej kwoty wsparcia wraz z odsetkami.

Od gwarancji dla banków, w tym dla NBP, będzie również pobierana opłata prowizyjna.

Projekt przewiduje, że wsparcie może być udzielane nie dłużej niż do 31 grudnia 2009 r. Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

W czasie sejmowej dyskusji Marek Polak (PiS) pytał czy banki, wiedząc, że mogą skorzystać ze wsparcia, nie będą np. dokonywać transferu pieniędzy w formie dywidendy do zagranicznych spółek- matek.

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska powiedziała, że w Unii Europejskiej obowiązuje swoboda przepływu kapitału. Nie można go ograniczać, gdyż mogłoby to spowodować np. ograniczenie przepływu środków z zagranicznych spółek-matek do banków polskich.

Zajdel-Kurowska zapewniła, że obecnie wszystkie polskie banki są wypłacalne i nie grozi im upadek

Jednocześnie poinformowała, że Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła dla banków obowiązek bieżącego informowania o transferach środków za granicę. Kwestią tą zajmuje się również Komitet Stabilności Finansowej.

Katarzyna Zajdel-Kurowska powiedziała, że wsparcie dla banków podzielono na etapy. Obecna ustawa ma przyczynić się do poprawienia płynności na rynku międzybankowym.

Będą jednak również wdrażane inne programy, m.in. przewidujące możliwość rekapitalizacji, czyli nacjonalizacji banków, gdyby zaszła taka potrzeba. Wiceminister podkreśliła, że taką możliwość ratowania banków już obecnie stwarza Kodeks spółek handlowych. Przygotowywane rozwiązania usprawniłyby tę formę ratowania banków.

Jednocześnie Zajdel-Kurowska zapewniła, że obecnie wszystkie polskie banki są wypłacalne i nie grozi im upadek.

Ponieważ podczas debaty zgłoszono poprawki, projekt został przesłany do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.