Liderem inwestycji był w 2007 roku Polkomtel, który wydał na ten cel 1,5 mld zł. Największy na rynku gracz - PTK Centertel - wydał na inwestycje blisko 1,3 mld zł, zaś Polska Telefonia Cyfrowa prawie 1,1 mld zł.

- Tegoroczne inwestycje będą na zbliżonym poziomie - deklaruje Adam Glapiński, prezes Polkomtelu, i dodaje, że ponad 1 mld zł wydany zostanie na rozbudowę sieci, a reszta na systemy informatyczne. Kwota nie uwzględnia wydatków na uruchomienie cyfrowej mobilnej telewizji.

- Inwestycje w 2008 roku wyniosą ok. 15 proc. naszych przychodów - mówi Klaus Herman, prezes PTC.

Firma planuje, że przychody w tym roku będą rosły szybciej niż rynek, a wzrost rynku szacowany jest na ok. 7 proc. Oznacza to, że operator liczy na 8 mld zł przychodów, a inwestycje szacuje na 1,2 mld zł.

Skala inwestycji PTK Centertel nie jest znana, ale można szacować, że wyniosą one ok. 1,4 mld zł.

Dane ujawnione przez operatorów lub ich właścicieli pozwalają oszacować, że w 2007 roku z trzech największych sieci komórkowych z różnych powodów odeszło blisko 13,5 mln klientów (odłączono tyle kart SIM). Łączna liczba kart SIM wzrosła w tych sieciach o 3,9 mln do 40,6 mln, a wskaźnik migracji wynosił blisko 35 proc. w skali roku. Z wyliczeń GP wynika, że najwyższy był w PTC (37,2 proc.), a najmniejszy w PTK Centertel (32,5 proc.). W Polkomtelu wynosił 34,6 proc.

13,5 mln kart SIM wyłączyli w 2007 roku trzej najwięksi operatorzy sieci komórkowych