statystyki

Glapiński w NBP. Na razie z Belką

autor: Marek Chądzyński02.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 02.03.2016, 07:51

Powołanie eksczłonka RPP do władz banku centralnego to wstęp do objęcia przez niego funkcji prezesa

Wejście do zarządu ma spowodować płynną zmianę u steru Narodowego Banku Polskiego w czerwcu, gdy dobiegnie końca kadencja obecnego prezesa Marka Belki.

– Już wcześniej większość komentatorów wskazywała prof. Adama Glapińskiego jako następcę prof. Belki – zwraca uwagę Jakub Rybacki, ekonomista Banku ING.

Spekulacje o powołaniu prof. Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP mają mocne podstawy. Pierwsza to zaufany człowiek prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Wspólnie działali w Porozumieniu Centrum. Adam Glapiński był ministrem w rządach, które współtworzyło PC – w gabinecie Jana Krzysztofa Bieleckiego kierował budownictwem, w rządzie Jana Olszewskiego resortem współpracy gospodarczej z zagranicą. Przez ostatnie 6 lat prof. Glapiński był tzw. prezydenckim członkiem RPP, a desygnował go na to stanowisko Lech Kaczyński.

Kolejna przesłanka to właśnie wejście Glapińskiego do zarządu banku centralnego już teraz. Z jednej strony ma to przygotować profesora do pełnienia funkcji prezesa NBP, z drugiej zabezpieczać go na wypadek jakichś nieprzewidzianych okoliczności, które mogą uniemożliwić jego wybór w połowie tego roku. O tym, że jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa NBP, mówił zresztą sam zainteresowany w styczniowym wywiadzie dla agencji Bloomberg.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane