Białoruś już nie chce handlować z Rosją w jej walucie, która straciła dużo na wartości. Prezydent Aleksander Łukaszenka polecił rządowi, aby handel z Rosją odbywał się w twardych walutach: dolarach lub euro.
Reklama

Prezydent Łukaszenka zwrócił uwagę, że Białoruś płaci za rosyjskie surowce energetyczne w dolarach. Dlatego Rosja powinna też w kupować białoruskie towary w twardej walucie. „To niedostatek w pracy rządu. Z Rosją trzeba było handlować i żądać od nich, aby oni nam też płacili w twardej walucie - w dolarach lub euro” - stwierdził prezydent.

Dotychczas 87 procent białoruskiego handlu z Rosją odbywało się w rublach. Jednak w wyniku dużego spadku wartości rosyjskiej waluty taki handel przestaje się opłacać. Premier Białorusi Michaił Miaśnikowicz zwrócił uwagę, że w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku Białoruś zwiększyła dostawy towarów do Rosji w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednak w tym czasie zarobiła aż o 739 milionów dolarów mniej niż rok wcześniej.

Białoruscy biznesmeni obawiają się jednak, że gdy przejdą z Rosją na handel w twardych walutach to ich towary będą mniej konkurencyjne.