Jeżeli w gospodarce "nic się nie wydarzy", okres bez podwyżek stóp procentowych może zostać przedłużony do przyszłego roku, poinformowała agencję ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Anna Zielińska-Głębocka.

"Zapowiedzieliśmy, że do III kw. nie będziemy nic robić ze stopami i na razie tego się trzymamy. Jeśli o mnie chodzi, to jeżeli nic się nie wydarzy w gospodarce, to okres bez podwyżek stóp możemy przedłużyć do przyszłego roku" - powiedziała Zielińska-Głębocka agencji ISBnews podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

RPP utrzymała w marcu stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna (wynoszącą 2,5%, co było zgodne z oczekiwaniami rynku). Rada napisała w swoim komunikacie, że według jej oceny stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca III kw. br. - dotychczas mówiła w tym kontekście o końcu I poł. 2014 r.

"Przyszły rok będzie decydujący dla poziomu stóp, ponieważ lepsze dane z pierwszych miesięcy tego roku, choć trochę zaburzone dobrymi warunkami pogodowymi oraz wysoką sprzedażą samochodów, nie powinny znacząco wpłynąć na poziom inflacji oraz całorocznej dynamiki PKB" - powiedziała też Zielińska-Głębocka.

Ekonomiści bankowi spodziewają się w większości, że stopy procentowe nie zmienią się do końca tego roku, choć niektórzy nie wykluczają pierwszej podwyżki już w listopadzie.