W 2017 r. PKB Polski przekroczy 2 bln zł, czyli podwoi się w ciągu 10 lat – zapowiedział premier Donald Tusk, otwierając 23. Forum Ekonomiczne. Rok wcześniej ma wejść nowy, uproszczony i przyjazny system podatkowy.
Prezes Rady Ministrów poinformował także, że rok 2013 Polska zamknie 1,5-proc. wzrostem PKB. – Mam złą wiadomość dla pesymistów. W Polsce nie będzie kryzysu ani stagnacji. W IV kw. tego roku spodziewamy się wzrostu, który powinien przekroczyć 2 proc. Oznacza to, że w całym 2013 r. PKB może wzrosnąć o 1,5 proc. Pierwszy kwartał 2014 r. to możliwy wzrost na poziomie 3 proc. – powiedział Tusk.
Premier ogłosił nowy plan – „Polska po kryzysie”. Zapowiedział, że ważnym elementem tego planu będzie nowy system podatkowy. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że bez uproszczenia systemu podatkowego nie wykorzystamy wszystkich szans. Dlatego jednym z ważnych elementów planu będzie budowa nowego, prostego systemu podatkowego. Od 2016 r. ten system będzie przyjaźniejszy dla przedsiębiorczych Polaków, ale także dla wszystkich pozostałych podatników – powiedział Donald Tusk. Dodał, że jednym z istotniejszych elementów planu będzie także rozstrzygnięcie dotyczące sposobu finansowania otwartych funduszu emerytalnych. Szczegóły mają zostać ujawnione w środę w południe. – Naszym głównym celem jest zdjęcie tego ciężaru, który jest przygniatający z punktu widzenia finansów publicznych i który w związku z tym jest jedną z barier rozwoju Polski – stwierdził premier.
Donald Tusk podkreślił, że sytuacja gospodarcza Polski będzie poprawiać się szybciej, także dzięki 300 mld zł uzyskanym w przyszłej perspektywie finansowej z budżetu Unii Europejskiej. Aby jednak środki mogły być w pełni wykorzystane, zmieni się reguła zawarta w art. 243 ustawy o finansach publicznych. Premier zapowiedział, że w przypadku samorządów nie będzie miał on zastosowania w tej części, gdy chodzi o inwestycje współfinansowane przez UE. – Będzie można inwestować bez tych rygorów finansowych, gdy dofinansowanie UE będzie wynosiło przynajmniej 65 proc. – poinformował Tusk.
Zdaniem premiera rząd podjął działania, które sprzyjają wzrostowi gospodarczemu. – W tym roku wspomagaliśmy wzrost, podejmując decyzję o uruchomieniu Polskich Inwestycji Rozwojowych. Prawie 15 tys. przedsiębiorstw skorzystało z gwarancji kredytowych BGK w wysokości 1 mld zł. Dzięki temu do firm trafiło 5 mld zł kredytów – przypomniał Donald Tusk. Dodał, że ruszają także infrastrukturalne inwestycje publiczne, takie jak Pomorska Kolej Metropolitalna, oraz że rząd przedłużył działanie specjalnych stref ekonomicznych. – Chodzi o to, aby Polska była tym najbardziej atrakcyjnym krajem do inwestowania. Podjęliśmy decyzję o uelastycznieniu rynku pracy. Doprowadziliśmy do deregulacji niektórych zawodów, co także powinno sprzyjać rynkowi pracy – powiedział premier.
Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywa się po raz 23., tym razem pod hasłem „Perspektywy nowego ładu”. Przedstawiciele świata nauki, polityki i biznesu z całej Europy spotykają się, by omówić przemiany ekonomiczne, społeczne i polityczne, które przyniósł światowy kryzys gospodarczy. Do Krynicy przyjechali liczni przedstawiciele rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej, wśród nich premierzy Słowacji i Łotwy Robert Fico i Valdis Dombrovskis oraz wicepremier Ukrainy Aleksandr Wiłkuł. W panelach dyskusyjnych biorą udział m.in. Miroslav Rakowski, prezes zarządu T-Mobile Polska, Zygmunt Solorz-Żak, prezes rady nadzorczej Telewizji Polsat.
Drugi dzień forum otwiera sesja plenarna współorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki „W poszukiwaniu nowego ładu w gospodarce europejskiej”. W debacie udział zapowiedzieli m.in. Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu, Jiri Cienciala, minister przemysłu i handlu Czech, Zoltan Csefalvay, wiceminister gospodarki narodowej Węgier, oraz Sajid Javid, wiceminister ds. gospodarczych Wielkiej Brytanii.