3 i 4 marca 2013 r. odbędzie się XXI Forum Gospodarcze w Toruniu - jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce. Tegoroczny dialog o kształcie i przyszłości gospodarki w zglobalizowanym świecie przebiegać będzie pod hasłem „Integracja i współpraca”.

Forum szczególną uwagę poświęci się działaniom mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Podczas konferencji spotkają się, dyskutować i wymieniać poglądy będą przedstawiciele Unii Europejskiej, rządów, samorządów, Parlamentu, ale także ambasadorowie oraz ludzie nauki, kultury, mediów i polityki. Obecni będą również przedstawiciele biznesu lokalnego, krajowego i zagranicznego.

- Toruńskie Forum Gospodarcze bezapelacyjnie mieści się już w gronie trzech największych i najlepszych kongresów ekonomiczno-gospodarczych w Polsce i jest jedynym, w którym są razem i dyskutują politycy, biznesmeni i profesorowie filozofii - mówi Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, głównego organizatora Forum. – W tym roku przyjadą goście z Ameryki Południowej, Azji a także z Afryki – dodaje.

Jak zapowiada, tematyka - jak zwykle - podzielona będzie na bloki dyskusyjne takie jak np. gospodarka, zdrowie, energetyka, rolnictwo, sprawy zagraniczne.

W tym roku dyskutować się będzie m.in. o energetyce i odnawialnych źródłach energii, o rolnictwie, transporcie, bankowości, służbie zdrowia, turystyce i innych zagadnień. Jak zapowiadają organizatorzy, nie będą to tylko naukowe i ekonomiczne tematy, bo poruszane zostaną także zagadnienia społeczne z tymi zjawiskami związane.

Gośćmi i panelistami tegorocznego Forum będą m.in. byli prezydencji, premierzy, obecni i byli ministrowie, posłowie, parlamentarzyści, znani ludzie mediów, gospodarki i polityki.

W odróżnieniu do lat poprzednich, organizatorzy Forum Gospodarczego chcą tak rozplanować panele dyskusyjne, aby w spotkaniu wykorzystać ciekawą infrastrukturę Torunia i rozplanować dyskusje w różnych interesujących miejscach miasta, często nawiązujących do tematyki danej dyskusji.

Takie rozwiązanie pozwoli, by Forum stało się jedynym w Europie spotkaniem biznesowym, politycznym jak i kulturalnym, mającym aspiracje do tytułu największej polskiej imprezy gospodarczej.

Magdalena Wróbel