Firma IBM wybrała Katowice jako lokalizację swojego nowego Centrum Dostarczania Usług. Rozpoczęcie działalności operacyjnej centrum planowane jest na sierpień 2013 r, poinformowali przedstawiciele koncernu. IBM zatrudni docelowo 2 tys. osób.

"Wybór Katowic na lokalizację nowego centrum IBM pokazuje ciągłe zaangażowanie naszej firmy w Polsce. Nowe centrum umożliwi nie tylko świadczenie zaawansowanych usług dla klientów ale przyczyni się również do zwiększenia rozwoju gospodarczego i kompetencji potrzebnych w całym regionie" - powiedział dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie Ales Bartunek podczas konferencji prasowej.

Dodał, że pełne zdolności operacyjne centrum osiągnie w 2015 i zapewni do 2 tys. miejsc pracy, z czego 400 od sierpnia bieżącego roku.

W jego ocenie, Katowice i region oferują utalentowane zasoby rynku pracy, mocne zaplecze akademickie i przyjazne otoczenie biznesu.

Nowe centrum I BM dołączy do sieci strategicznych ośrodków IBM świadczących szeroki zakres usług IT, w tym zarządzania systemami operacyjnymi serwerów, ochrony i bezpieczeństwa systemów, usług dla klientów końcowych, w tym utrzymania i monitorowania sprzętu IT oraz systemów oprogramowania.

"Odkąd otworzyliśmy centrum IBM we Wrocławiu, zakres i zasięg naszej oferty usługowej znacznie się powiększył. Centrum w Katowicach będzie zbudowane zgodnie z standardami globalnymi IBM, aby zapewnić klientom najwyższa jakość usług" - powiedział Stef Stangret, dyrektor centrum dostarczania usług IBM we Wrocławiu.

Ponadto w Polsce IBM posiada Laboratorium Oprogramowania i Centrum Usług Finansowo-Księgowych w Krakowie oraz Centrum Kompetencyjno-Wdrożeniowe w Gdańsku.

Jak powiedział prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman, agencja prowadzi obecnie 156 projektów inwestycyjnych, z czego połowa to projekty z zakresu biznesu intelektualnego, głownie centrów usług oraz projektów naukowo-badawczych.