Najnowszy smartfon firmy Apple - iPhone 5 - nie wszedł jeszcze na rynek i nie do końca wiadomo nawet, jak będzie wyglądał, a już doczekał się swych "klonów" w Chinach i cieszy się tam sporym zainteresowaniem - pisze w środę austriacki "Der Standard".

Klony powstały na podstawie najrozmaitszych przecieków dotyczących wyglądu iPhone'a 5. Od strony funkcjonalnej i parametrów technicznych daleko im jednak do oryginału, którego specyfikacja nie jest już tajemnicą. Podobnie było z iPhone'm 4, także chętnie "klonowanym" w Chinach.

Z zewnątrz jak iPhone a w środku...

W podrabianych iPhone'ach Chińczycy instalują zwykle ogólnodostępny system operacyjny Android opracowany przez Google'a, ale modyfikują go tak, aby wyglądem łudząco przypominał system iOS firmy Apple.

Pierwszy klon iPhone'a 5, który pojawił się już w Chinach, ukradł oryginałowi nie tylko wygląd, ale także nazwę. Producent tego urządzenia nie jest jeszcze znany. Wkrótce ma się pojawić kolejny klon - GooPhone I5 firmy GooPhone z Hongkongu, dobrze znanej z produkowania smartfonów na wzór i podobieństwo oryginałów znanych koncernów.

"Der Standard" odnotowuje, że klony są przeznaczone przede wszystkim dla klienteli z Chin, której nie stać na smartfony Apple'a, ale która nie chce rezygnować z zadawania szyku.

Austriacka gazeta przestrzega przed próbami sprowadzania chińskich pseudo-iPhone'ów 5 do Europy, zwłaszcza jeśli będzie na nich umieszczone logo Apple'a, ponieważ może to grozić poważnym konfliktem z prawem.