Dystrybutor, który dopuści się oszustwa i zaproponuje nabywcy niewłaściwy sprzęt dekoder lub nieprzystosowany do odbioru telewizji cyfrowej odbiornik, zostanie ukarany karą pieniężną w wysokości od 1 tys. do 50 tys. zł.

Niektórzy dystrybutorzy wykorzystują niewiedzę zainteresowanych kupnem sprzętu i proponują im bardzo atrakcyjne ceny dekoderów oraz telewizorów, które nie zapewniają poprawnego odbioru sygnału cyfrowego. Rząd chce uchronić klientów przed tego rodzaju oszustwami.

W przyjętym przez Radę Ministrów w marcu tego roku projekcie ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, zaproponowano regulacje sprzedaży odbiorników oraz sankcje za ich nieprzestrzeganie.

Klienci, którzy planują zakup dekoderów oraz now,ych telewizorów powinni upewnić się czy na pewno są one przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej – podkreśla Bartosz Kononiuk ekspert firmy DIGIB.

Dystrybucja telewizorów oraz dekoderów nieprzystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest możliwa tylko wtedy, jeśli sprzedawca powiadomi klienta na piśmie o tym fakcie.

Według danych GUS, blisko 70 proc. polskich domów czekają nieuchronne zmiany związane z postępującym procesem cyfryzacji i wyłączeniem sygnału telewizji analogowej. Zdaniem Bartosza Kononiuka, eksperta firmy DIGIB może to dotyczyć kilku, a nawet kilkunastu milionów telewizorów.

Wymagane parametry

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji podstawowe wymaganie dotyczące przystosowania telewizorów do odbioru nowoczesnej naziemnej telewizji cyfrowej to wbudowany dedykowany tuner DVB-T zapewniający min.: obsługę formatów obrazu standardowej rozdzielczości SDTV oraz wysokiej rozdzielczości HDTV, dekodowanie obrazu zgodnie ze standardem MPEG–4 (H.264/AVC), dekodowanie dźwięku zgodnie ze standardem MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Przekonwertowanie sygnału

Jeżeli dysponujemy nieprzystosowanym sprzętem możemy dokupić dekoder do telewizora tzw. set-top box. Jest to urządzenie, które przetworzy sygnał cyfrowy i umożliwi odbiór naszych ulubionych programów telewizyjnych w lepszej jakości (znacznej poprawie ulegnie zarówno obraz, jak i dźwięk). Nie jest to drogie rozwiązanie, gdyż przystawka do telewizora kosztuje około 150 zł, zatem ponosimy jednorazowy koszt, żeby przez lata cieszyć się telewizją najwyższej jakości, która pozostawi daleko w tyle aktualne audycje oparte na sygnale analogowym.