Analityk Mobile Network Group, Paul Amsellem, stwierdził że Facebook w ciągu najbliższych 18 miesięcy stworzy swój własny telefon dzięki przejęciu za 10 miliardów dolarów fińskiej Nokii - podaje serwis computerworld.com
Reklama

Choć wygląda to na razie na plotkę sam pomysł nie jest w istocie taki nierealny. Microsoft jest udziałowcem Facebooka, a także podpisał strategiczną umowę z Nokią, która w swoich telefonach wykorzystuje system Windows Mobile. Jak podaje analityk, nowy telefon Facebooka również będzie wyposażony w system Microsoftu.

Choć Nokia na razie wyceniana jest na ok. 15 miliardów dolarów, Amsellem twierdzi, że Facebook mógłby kupić ją za ok. 10 miliardów. Jeśli to się nie uda, Facebook ma jeszcze alternatywę w postaci BlackBerry, któremu sprzedaż telefonów ostatnio nie idzie najlepiej. Dzięki temu Facebook uzyskałby dostęp do technologii BlackBerry Messenger i wielu, wielu innych.

Amsellem twierdzi, że głównym powodem zakupu Nokii czy RIM (producenta BlackBerry) byłby dostęp do ich sieci, technologii radiowych i i połączeń do setek operatorów bezprzewodowych na całym świecie - czyli obszarów gdzie rola Facebooka nie jest jeszcze znacząca. Po nieudanym debiucie na giełdzie Facebook musi się rozwijać, poszerzać zasięg działania i inwestować w nowe dziedziny technologii.